Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Archikatedra gnieźnieńska

Chcemy tym razem zaprezentować jedną z najważniejszych budowli sakralnych w Polsce czyli Archikatedrę Gnieźnieńską, a dokładniej Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Wystarczy na wstępie wspomnieć, że była to katedra koronacyjna królów Polski na wspomnienie słów, że jest to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Polsce. Początki gnieźnieńskiej katedry sięgają końca IX wieku. Wreszcie natknęliśmy się na zabytek, który pamięta czasy Chrztu Polski i jest jakoby świadkiem narodzin naszego państwa. Na ten czas było to jednak skromne oratorium jednonawowe. Pod koniec X w. Mieszko I wybudował świątynię na planie krzyża, przebudowywując jednonawowe oratorium. Od tej pory tak naprawdę zaczyna się prawdziwa historia tego obiektu. Jest to bowiem miejsce pochówku żony Mieszka I W 999 roku odbył się pogrzeb św. Wojciecha oraz jego kanonizacja przez papieża Sylwestra II. Jesteśmy dopiero w roku niespełna 1000, a to miejsce już staje się najważniejszą budowlą w nowo powstałym państwie, skupia ona bowiem wszystkie kluczowe momenty tego państwa. Ah, gdyby budynki potrafiły gadać, to z pewnością ta archikatedra opowiedziała by nam mnóstwo niesamowitych historii z tamtych dni. Rok później, w roku 1000, do Gnieźnieńskiej katedry przybył sam cesarz Otton III. To właśnie podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego, o którym uczą w szkołach, utworzono Archidiecezję Gnieźnieńską. W 1025 koronował się w niej na króla Bolesław Chrobry. Mało? Wróćmy do czasów współczesnych. 3 czerwca 1979 z wizytą do miasta przybył Jan Paweł II. Ta archikatedra to z pewnością jedno z najwspanialszych i najbogatszych w wiedzę i doświadczenia miejsce w Polsce. Aż wierzyć się nie chcę, że w 1809 Francuzi urządzili w katedrze magazyn wojskowy, który został zniszczony po ucieczce wojsk Napoleona, a W 1939 po zajęciu Gniezna, hitlerowcy urządzili w katedrze salę koncertową. To już jest naprawdę szczyt wszystkiego aby w ten sposób bezcześcić tak wielką świątynię. Ludzie powinni się bezwzględnie wstydzić takich podstępków. Powiedzmy teraz coś niecoś o wnętrzu tej katedry. W skrócie mówiąc jest to Budowla trójnawowa, typu bazylikowego z prezbiterium i ambitem z poł. XIV wieku, najstarszymi częściami Archikatedry (miejsca ostatniego spoczynku wielu wybitnych, zasłużonych dla Kościoła i Polski postaci). W środku archikatedry znajduje się kilkanaście kaplic. Podobnie jak np. Kościół Mariacki. Te dwie budowle swoją powierzchnią ale przede wszystkim swoim majestatem mogą sobie na to pozwolić. Z wydarzeń w archikatedrze na przestrzeni ostatnich lat: 26 czerwca 2010 roku odbył się uroczysty ingres nowego metropolity gnieźnieńskiego abpa Józefa Kowalczyka prymasa Polski. Oczywiście od wieków jest to budowla, jest to kościół o wyznaniu rzymskokatolickim, pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Kościół w całości wykonany jest z cegły, podobnie jak 95% obiektów sakralnych w Polsce. Obecnie kościół ten jest bazyliką mniejszą i jest na partach archidiecezji gnieźnieńskiej.