Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau to niemiecki obóz zagłady. Obóz w Oświęcimiu był typowym obozem przymusowej – niewolniczej pracy. Głównymi więźniami byli Żydzi i Polacy. Obóz w Oświęcimiu był głównym obozem zespołu Auschwitz-Birkenau. Więźniów osadzano specjalnych blokach a następnie kierowano do morderczej, niewolniczej pracy. Większość ludzi umarła z wycieńczenia, biorąc pod uwagę mordercze warunki pracy jakie panowały w tym obozie. Obóz Auschwitz-Birkenau był uważany za jeden z najgorszych obozów hitlerowskiego reżimu. Praca dla więźniów oznaczała śmierć. Pracowali oni od świtu do nocy. Jedynym wynagrodzeniem jakie otrzymywali za swoją prace były głodowe ilości jedzenia które nie mogły wystarczyć zdrowemu człowiekowi a co dopiero komuś kto pracuje od świtu do nocy. Obóz Birkenau ( Brzezinka ) Był to obóz śmierci. Ludzie trafiali tam tylko w jednym celu – aby zostać zgładzonym przez podwładnych Adolfa Hitlera. Ludzie byli kierowani do baraków gdzie mieszkali aż do momentu przeznaczenia ich do krematorium. Ludzie byli transportowani do obozu zagłady wagonami. Po ich przywiezieniu następowała selekcja i przydzielanie do baraków. Wszystkim którzy trafili do Obozu odbierano wszystkie rzeczy. Ludzi przeznaczonych na zagładę kierowano do krematoriów. Wcześniej uśmiercano ich śmiercionośnym gazem – Cyklonem B. Następnie ciała ofiar poddawano kremacji. Każdy więzień w obozie był numerowany. Numer nadawano kolejno tatuując go na ciele więźnia. Każda próba ucieczki lub nie posłuszeństwa kończyła się rozstrzelaniem. Czeto dochodziło do sytuacji w której ludzie celowo rzucali się na druty pozorując chęć ucieczki. Oszczędzali sobie tym samym cierpień z tytułu przebywania w obozie. Warunki Obozowe były tragiczne. Nie było bieżącej wody, kanalizacji, dosłownie niczego. Żadne z tych warunków nie przypominało tych w których mogą przebywać ludzie. Nikogo nie traktowano sprawiedliwie, uczciwie czy z szacunkiem. Więźniowie nie posiadali żadnych praw. Na więźniach w obozie Auschwitz przeprowadzano bardzo często eksperymenty medyczne. Najczęściej doprowadzało to do poważnych chorób i śmierci Tych ludzi w wielkich mękach. Po wojnie zbrodniarzy odpowiedzialnych za holokaust i zbrodnie wojenne osadzono na procesie norymberskim. Większość oprawców jednak nigdy nie doczekała się kary od wymiaru sprawiedliwości. Do pewnego czasu w świecie panowało nieoficjalne przekonanie o Polskich Obozach Zagłady. Polskie władze zareagowały jednak i doczekaliśmy się oficjalnej nazwy mówiącej o Niemieckich obozach. Zbrodnie dokonane w tych obozach należą do najbardziej szokujących na świecie. Nigdzie poza Polska nie dokonano takiej zbrodni na ludzkości jakiej dokonał Hitler mordując miliony niewinnych ludzi. Obecnie muzeum Auschwitz-Birkenau jest świadectwem ogromnej zbrodni i ludzkiej nienawiści. To przypomina nam do czego może doprowadzić fanatyzm oraz wojna. Prawda i Auschwitz-Birkenau musi jednak pójść dalej. Nie ma jeszcze bowiem powszechnej znajomości faktów co do historii polskiego narodu.