Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Barbakan

Barbakan to gratka dla miłośników średniowiecza. Barbakan jest bowiem typową budowlą obronną, charakterystyczną dla epoki średniowiecznej. My w Polsce mamy wiele barbakanów, nie jest to bowiem nazwa budowli, a rodzaj budowli. Z tych polskich barbakanów, najsłynniejszy jest ten w Krakowie oczywiście. Barbakan swoim wyglądem przypomina wycinek koła. W tym przypadku jego wewnętrzna średnica to około 26 metrów, a z uwagi na to, że jest to część fortyfikacji obronnej, to grubość muru tego obiektu ma około 4 metrów. Jest to co prawda budowla wykonana w gotyku, jednakże charakterystyczna dla epoki średniowiecznej. Czasami jest bowiem tak, że pewne budowle nie zatracają się z epoką, a ewoluują. Barbakan jest budowlą z siedmioma wieżyczkami Kiedyś Barbakan był połączony z bramą floriańską, zniszczenia zadecydowały o tym, że dzisiaj już tak nie jest. Zadaniem barbakanu była kiedyś obrona właśnie Bramy Floriańskiej. Dziś spełnia już tylko funkcje reprezentacyjne. Barbakan Krakowski został wzniesiony w latach 1498-1499 czyli stosunkowo szybko. Było to za panowania króla Jana Olbrachta. Został on ponadto wzniesiony w obawie przed agresją ze strony tureckiej. Trzeba również wiedzieć, że do pewnego momentu byłą to budowla jak powiadają, absolutnie nie do zdobycia. Istna forteca. Ponoć miało to miejsce przez ponad 200 lat. Już na podstawie tych informacji warto zwiedzić to miejsce, które jest niezwykle interesujące, szczególnie dla miłośników średniowiecza czy starych czasów. Na dzień dzisiejszy Barbakan jest miejscem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Trudno wymyśleć sobie właśnie lepsze miejsce do tego celu niż Barbakan. Jest miejscem ekspozycji różnych ważnych przedmiotów, szczególnie związanym z tym militarnym aspektem Krakowa. Co ciekawe odbywały się w tym miejscu również Mistrzostwa Polski w…szermierce. To bardzo ciekawa sprawa, barbakan krakowski został bowiem potraktowany jako arena, ale czymże innym on był w średniowieczu. Barbakan jest również miejscem złożenia prochów Juliusza Słowackiego. To ewidentnie wskazuje na to jak ważna jest to budowla nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Polski. To symbol średniowiecza, których przecież w Polsce nie ma już wiele. Trzeba bardzo szanować tą budowlę, gdyż pamięta ona zarówno najlepsze jak i najgorsze dzieje w historii Polski. Wiele się również na tym Barbakanie działo. Do rejestru zabytków Barbakan został wpisany dopiero w 1931 roku. Dlaczego tak późno? Wiele historyków się zastanawia, przecież to wspaniały zabytek, wspaniała pozostałość po tych jakże dawnych czasach. Na barbakanie znajduje się płyta poświęcona niejakiemu Marcinowi Oracewiczowi – dzielnemu bohaterowi Krakowa. Jak głosi legenda, podczas konfederacji Barskiej, gdy zabrakło mu amunicji przy obronie Krakowa, nabił karabin guzikiem od czamary i zabił rosyjskiego dowódcę Panina.