Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Berło Stanisława Augusta Poniatowskiego

Zbyt mocno skupiamy się na zabytkach natury oraz zabytkach budowlanych. Za mało poświęcamy miejsca „artefaktom” i rzeczom drobnym, ale niezwykle dużo wartym. Przykładem może być berło Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli króla wybitnego. Prywatne berło tegoż króla przechowywane jest na Zamku Królewskim w Warszawie bo gdzież by indziej. Berło zostało wykonane w drugiej połowie XVIII wieku. Składa się z trzech ośmiobocznie szlifowanych lasek akwamarynu, spiętych złotymi oprawami w formie liści akantu. Zwieńczone jest złotym kielichem kwiatowym, a u dołu gałką z akwamarynu, oplecioną sześcioma złotymi kabłąkami. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to budowla o ogromnej wartości. Jest to rzecz, którą odwiedzić można na własne oczy, przedstawmy więc może pokrótce historię tego artefaktu. Do 1798 roku berło było w własnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po jego śmierci car Paweł I Romanow umieścił je w zbiorach Kremla w Moskwie. Po wojnie polsko-bolszewickiej na mocy traktatu ryskiego z 1921 roku berło powróciło do Polski i znalazło się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1939 roku w przededniu wybuchu II wojny światowej zostało zdeponowane w skarbcu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. We wrześniu 1939 roku zostało z niego jednak zabrane i wywiezione do Francji. Początkowo przechowywane w ambasadzie polskiej w Paryżu, później trafiło do Biblioteki Polskiej. W 1940 roku berło królewskie zostało dołączone do kolekcji wawelskiej, która znajdowała się w Aubusson. Stamtąd na wiosnę 1940 roku wraz z innymi skarbami narodowymi zostało wywiezione najpierw do Wielkiej Brytanii, a później do Kanady i ukryte w magazynach rządu kanadyjskiego pod Ottawą. W 1944 roku znalazło się w depozycie filii Bank of Montreal w Ottawie gdzie znajdowało się do 1959 roku. Później powróciło do Polski i było przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie stało się ponownie eksponatem tej instytucji. Berło Stanisława Augusta Poniatowskiego jest przechowywane w Kaplicy Małej Zamku Królewskiego w Warszawie w szklanej gablocie wraz z Klejnotem Rzeczypospolitej. Ta historia to właściwie oklepany przez wszystkich oprowadzających i przez wszystkie książki tekst, który aż trzeba powtórzyć i tutaj. W Polsce w zamkach znajdziemy wiele reliktów władzy królewskiej o ogromnej wartości. Wystarczy zasięgnąć do książek oraz do Internetu. Chociaż ta druga opcja nie zawsze mówi prawdę i do tego się trzeba przyzwyczaić niestety. Jeżeli jednak się dobrze poszuka to odnaleźć można wiele godnych i ciekawych informacji, również na temat Berła Stanisława Augusta. Podane tutaj informacje są jak najbardziej prawdziwe, ale pobieżne. Aby lepiej się z tym zaznajomić, trzeba poszukać na miejscu czyli po prostu zająć się dokładnym zwiedzeniem pożądanego obiektu.