Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Bieszczady

Bieszczady jest to pasmo górskie należące do Beskidów Wschodnich. Bieszczady są wyjątkowym miejscem z niesamowitym krajobrazem i z wieloma atrakcyjnymi miejscami, które warto odwiedzić. Występują tam różnorodne gatunki zwierząt i roślin, niekiedy unikatowe i niepowtarzalne. Między innymi do takowych zaliczyć możemy największego europejskiego węża Eskulapa. Jeżeli chodzi o roślinność to dominują tam lasy bukowe, które stanowią istny paradise dla zwierząt. Żyją tutaj żubry, niedźwiedzie, jelenie, wilki, rysie, oraz żbiki. Jeżeli chodzi o kilami to jest on umiarkowanie ciepły. Lata są ciepłe a zimy mroźne.  N a terenie Bieszczad znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy, który jest trzecim pod względem wielkości parkiem w Polsce. Powstał on w 1973 roku.  Jego obszar obejmuje część polskich Bieszczadów Wysokich,  enklawy, łąki i nieużytki. Bieszczady leżą nie tylko na terenie Polski, ale i Słowacji oraz Ukrainy. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Tarnica, która ma 1 346 m n. p. m. Bardzo charakterystycznym krajobrazem w tych górach są rozległe połoniny. Najpopularniejsza z nich nosi nazwę Połoniny Wetlińskiej. Wybierając się na tą trasę trzeba liczyć się  z ponad 8 kilometrowym marszem. Znajdują się tutaj także liczne  doliny, jeziora wzgórza. Co w nich nas zadziwia? Przyroda przede wszystkim. Zachwycające jest również to, że podczas wędrówek co chwilę napotykamy stare cerkwie, kapliczki i inne budowle pozostałe po dawnych wioskach. Najchętniej odwiedzanymi miejscowościami w Bieszczadach są Solina i Polańczyk. We wszystkich miejscowościach Bieszczad panuje wysoce rozwinięta baza noclegowa. Znajdują się tam liczne atrakcje dla turystów. Wędrując po górach można zachwycać się przyrodą oraz podziwiać piękne widoki. Bieszczadzki Park Narodowy oferuje również przejażdżki konne wyznaczonymi do tego celu specjalnymi trasami. Bieszczady to również doskonałe miejsce na uprawianie sportów wodnych. Dzięki jeziorom tutaj się znajdującym każdy wielbiciel żeglowania znajdzie coś dla siebie. Największe jezioro tutaj występujące to Jezioro Solińskie.