Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Destrukcyjny wpływ wojny na zabytki Polskie

Miasto Frombork jest usytuowane na wzgórzu, gdzie wznosi się katedra, otoczona murami obronnymi i basztami. Bastion? Twierdza nie do zdobycia? Kiedyś z pewnością, dziś jednak obiekt turystyczny, który tak naprawdę jako jedyny świadczy o atrakcyjności tego miasta. Katedra w tym mieście jest perełką gotyckiej architektury. Katedra była niegdyś siedzibą biskupa i kapituły. Patronem katedry jest święty Andrzej i Najświętsza Maria Panna . Mikołaj Kopernik został kanonikiem dzięki poparciu swego wuja, biskupa Watzenrode i spędził w tej katedrze trzydzieści lat. Zmarł też w katedrze w 1543 roku, a pochowany został bezimiennie pod posadzką świątyni. Dopiero po trzydziestu ośmiu latach upamiętniono go, ze względu na rozgłos jaki zyskał. Ciekawe? Z pewnością. Wielu myśli, że taka postać jak Kopernik ma własną kryptę lub coś w tym rodzaju tymczasem wcale nie. Wielu wydaje się, że jest pochowany gdzieś w Warszawie lub Toruniu a tu proszę, wcale nie. W 2005 roku, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych pod posadzką katedry odnaleziono czaszkę astronoma Kopernika, a teraz z kolei katedra dzięki Mikołajowi Kopernikowi zyskała nowych turystów. Osoba Kopernika z pewnością pomogła tej katedrze. Katedra odbiega w miarę od norm gotyckich zachowań i proporcji architektonicznych, uznawanych powszechnie za klasyczne w zachodniej Europie. Wynikało to bowiem z warunków lokalnych i nowych prądów filozoficznych. Katedra jest niewątpliwie skarbnicą dzieł sztuki, miejscem doskonałej akustyki dla koncertów organowych, ale także jedną z większych nekropolii, skrywających szczątki warmińskich biskupów i kanoników. Jest to wielka Katedra, przypomina nieco twierdzę krzyżacką w Malborku, nawet nazwa miasta jest podobna, ale są to jednak zupełnie osobne i inne miejsca.. W nawach bocznych obok filarów stoi 16 ołtarzy i stall szesnastu kanoników. W katedrze również znajdują się w posadzce liczne płyty nagrobne, przypominające o śmierci, barokowym. Tego nie znajdziemy w Malborku. Ale każdy zabytek jest osoby oraz unikalny pod każdym względem. Wszelakie podobieństwa między obiektami należy odstawić na bok. Tajemnicza atmosfera katedry, zachęca do zostania w niej dłużej i odkrywania krok po kroku jej tajemnic. Zapewnia i przeżycia duchowe jak i wrażenia harmonii i piękna. Istnieją w bazylice cztery miejsca, przy których wspomina się postać astronoma, dzięki czemu jego duch jest wciąż żywy we Fromborku. Odbywa się tutaj latem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Katedra we Fromborku to miejsce mistyczne i nic temu zaprzeczyć nie może Wystarczy spojrzeć już od zewnątrz na to miejsce b upewnić się, że bycie wewnątrz samemu w nocy to mogą być strachy nie na żarty. O duchach w zamkach jest wiele legend, Frombork nie jest tutaj absolutnie wyjątkiem. Wszystkich miłośników gorących wrażeń zapraszamy do Fromborka. To nietuzinkowa gratka także dla wszystkich fanów dawnych czasów, smoków i księżniczek jak kto woli. Katedra we Fromborku każdego uraczy tym co ma najlepsze.