Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Gdańsk

Gdańsk położony jest w Zatoce Gdańskiej na południowym jej brzegu. Razem z miastem Sopot oraz Gdynia tworzy obszar metropolitalny, który nazywamy Trójmiastem. Gdańsk jest największym miastem w regionie Pomorza na północy Polski oraz głównym portem morskim. Jest stolicą województwa pomorskiego. Jest to miasto historyczne, miasto z przeszłością. Posiada w swych zapisach złożoną historię polityczną począwszy od okresu panowania polskiego, poprzez panowanie niemieckie wraz ze swoją autonomią aż do czasów wolnego miasta. Miasto Gdańsk jest bardzo cennym ośrodkiem przemysłowym. Oprócz tego, ze jest portem morskim to stanowi również centrum przemysłu stoczniowego. Oprócz historii tej dawnej, zamierzchłej, Gdańsk ma również zapisaną kartę w historii współcześniejszej, tej mniej odległej. To tam właśnie narodziła się Solidarność, która pod przewodnictwem Lecha Wałęsy odegrała istotną rolę do obalenia rządów komunistycznych w Europie Środkowej. Oprócz przemysłu stoczniowego, Gdańsk może pochwalić się wysoce rozwiniętym przemysłem petrochemicznym, chemicznym oraz spożywczym. Słynie on również z obróbki bursztynu. Surowca tego tam pod dostatek, ponieważ znajduje się on wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Gdańsk, jak i inne miasta nadmorskie, słynie z turystyki. Jest on jednym z głównych ośrodków turystycznych. Jeżeli chodzi o zabytki i miejsca ciekawe to miasto to posiada dużo budowli pochodzących z czasów Hanzy. Atrakcje turystyczne znajdują się na słynnej ulicy Długiej, nie tylko z nazwy oraz Długiego Targu. Znajdują się tam budynki pochodzące z XVII wieku. Przez niektórych ta część miasta nazywana jest Traktem Królewskim. Gdańsk może poszczycić się również swoimi tradycjami edukacyjnymi. Znajduje się tam, bowiem aż 14 szkół wyższych, z czego trzy z nich to uniwersytety. Miasto to to również osiągnięcia sportowe w wielu dziedzinach. Istnieje tam wiele profesjonalnych drużyn sportowych. Wszystkim, którzy jeszcze tam nigdy nie byli polecam gorąco odwiedzić to miejsce. Ma ono swój urok i czar. Można tam spokojnie przysiąść w małej kawiarence i patrząc na morze popijać aromatyczną kawę lub po prostu wybrać się na plażę.