Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Góry Świętokrzyskie – cudne miejsce

Góry Świętokrzyskie są to najstarsze polskie góry. Są to góry niewysokie, posiadające niewielkie wzniesienia, chociaż w swoim krajobrazie posiadają i wysokie szczyty. Znajdują się one w południowo-wschodniej Polsce na wyżynie kieleckiej. Ich charakterystyczną cechą są niewielkie pasma górskie z występującymi licznie dolinami, przez które przepływają rzeczki. Najwyższym pasmem są tutaj Łysogóry, a szczytem Łysica, która ma  612m. n. p m.. Występują tutaj przepiękne lasy jodłowo – modrzewiowe. Niestety ulegają one zanikaniu przez szkodliwą działalność człowieka. Apeluje wiec do wszystkich o nie niszczenie tego cudnego krajobrazu. Takie tereny to istne cuda świata i płuca dla ziemi. Prawdziwym skarbem Gór Świętokrzyskich są skały,  czyli występujące tam wapienie. Wyrabia się z nich cement i wapno. Występują tutaj także licznie jaskinie. Największa z nich to Jaskinia Raj. Jest to bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce. Jaskinia jest oświetlona a wiec można w niej wszystko pooglądać. Co roku przyjeżdżają tłumy turystów podziwiających jej wnętrze ze swoimi stalagmitami i stalaktytami. Aby chronić tamtejszą przyrodę na terenie gór powstał Świętokrzyski Park Narodowy oraz  liczne rezerwaty. Jeżeli chodzi o inne atrakcje to niewątpliwie należy do nich Łysa Góra i klasztor na niej się znajdujący. Niegdyś był on miejscem pielgrzymek religijnych i kultu, ponieważ w nim przechowywano relikwie Świętego Krzyża. W Górach świętokrzyskich mamy także do dyspozycji ścieżki rowerowe i konne, ścianki wspinaczkowe, zjazdy kajakowe i wyciągi narciarskie. Pisząc o Górach Świętokrzyskich nie można nie wspomnieć o Parku Jurajskim, który powstał w Bałtowie oraz o naszym jedynym, niepowtarzalnym i wiekowym Dębie Bartku, który liczy sobie od 600 do 1200 lat. Góry Świętokrzyskie to atrakcyjny turystycznie region. Cechuje się bogatością form i kolorów. Wycieczka w nie to prawdziwa wyprawa serwująca naszym oczom istny raj. Można tam się wyciszyć i nabrać dystansu do siebie i do świata. Dlatego warto się tam wybrać. Mogą to być wczasy, weekend we dwoje czy wypad całą rodziną.