Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Katowice

Katowice to miasto położone na południu Polski. Jego pozycja plasuje się na 10 miejscu biorąc pod uwagę liczbę ludności. Powierzchniowo zajmuje prawie 165 km², co daje mu 11 miejsce w Polsce. Katowice położone są na Wyżynie Katowickiej. Przepływają przez nie rzeki Rawa i Kłodnica. Katowice charakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu, o różnych wysokościach. Ta różnorodność sprawia, ze jest to miasto barwne i różnorodne. Sąsiedzi Katowic to Chorzów, Siemianowice Śląskie, Czeladź, Sosnowiec, Mysłowice, Tychy, i Ruda Śląska. Dla wielu z nas Katowice kojarzone są głównie z gospodarką, a zwłaszcza górnictwem. Katowice uważane są za centrum górnictwa i hutnictwa. Jednakże te statystyki nie potwierdzają się w ostatnich latach, ponieważ wiele kopalń i hut już nie istnieje. Zostały pozamykane. Nadal funkcjonują kopalnie, które przetrwały dzięki połączeniu się w Katowicki Holding Węglowy. Górnictwo oraz hutnictwo obecnie przynosi miastu aż 25% wpływów z podatku od nieruchomości. Pozamykane kopalnie służą dzisiaj jako galerie handlowo-rozrywkowe, muzea i inne. Katowice poza tym ze są kolebką górnictwa to jeszcze są jednym z ośrodków naukowych w Polsce. Działa tutaj blisko 20 uczelni wyższych. Ponieważ Katowice należą do miast stosunkowo młodych, to nie znajdziemy tutaj zabytków historycznych. Podobnie jest w mieście Łódź i Gdynia. Stylu gotyckiego czy renesansowego tutaj nie znajdziemy. Ale mamy wiele innych atrakcyjnych miejsc. Chociażby Śródmieście miasta, które powstało w połowie XIX w. Warto zobaczyć także najstarszą budowlę, czyli drewniany kościół św. Michała Archanioła pochodzący z XVI w. Znajdują się tutaj również pałace takie jak pałac Goldsteinów i pałac w Załężu, które są niezwykle atrakcyjnymi miejscami i naprawdę warto je odwiedzić. No i oczywiście słynny na cały niemalże świat Spodek Katowicki. To niemalże element najbardziej charakterystyczny tego miasta. Katowice nazywane są bardzo często stolicą moderny w wykonaniu polskim. Co to oznacza? Znajduje się tutaj wiele budowli w tym stylu. Chociażby Drapacz Chmur, który powstał w latach 1929-1930 przy ul. Żwirki i Wigury. To prawdziwy skarb wśród skarbów modernistycznej architektury.