Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Kraków

Kraków dla mnie to magiczne miasto. Według mnie nie ma drugiego takiego samego. To miejsce z klasą, duszą i magią zarazem. Położony jest nad Wisłą. Obejmuje swym obszarem tereny od Bramy Krakowskiej, poprzez Nieckę Nidziańską aż do Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Kraków jest stolicą województwa małopolskiego, w którym jest położony. Jest najstarszym miastem naszego kraju. Cechuje go bogactwo architektury, budowli i zabytków. Ale to bogactwo jest także w sferze duchowej i kulturowej. W mieście tym funkcjonuje ogromna ilość instytucji kulturalnych, które gromadzą zabytki, dzieła dla przyszłych pokoleń. Kraków był niegdyś stolicą Polski. Do czasów trzeciego rozbioru Polski, funkcję tę pełnił razem z Warszawą. Kraków, i to śmiało można powiedzieć, jest obecnie centrum kulturalnym, edukacyjnym, naukowym naszego państwa. Ale ma swoje zasługi również w takich dziedzinach jak gospodarka, usługi oraz, co nie dziwi, turystyka. To, że Kraków to miasto edukacyjne, świadczy ilość szkół znajdująca się na jego obszarze. Znajduje się tam aż 23 szkoły wyższe, a wśród nich 10 uczelni publicznych, uczelnie kościelne oraz pozostałe uczelnie prywatne. Jest to liczba imponująca. Wrażenie robi również ilość 20 instytutów oraz 7 szkół muzycznych. Głównymi atrakcjami turystycznymi Krakowa jest oczywiście Zamek na Wawelu wraz za Katedrą Wawelską. Obok niezmiernie kuszącym punktem turystycznym jest urokliwe Stare Miasto, ze swoimi sukiennicami i Kościołem Mariackim. Warto odwiedzić także będą w Krakowie Kopiec Kościuszki czy Kolegiatę Świętej Anny. W mieście tym znajduje się również wiele teatrów, bo aż 11 dużych. Pozostałe, mniejsze, które wystawiają sztuki w małych piwniczkach. Na uwagę zasługuje polski teatr stały, publiczny. A mianowicie jest to Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. W Krakowie znajduję się również słynna Opera Krakowska oraz filharmonia im. Karola Szymanowskiego. W Krakowie znajdują się również filharmonie, kina, muzea i wiele innych atrakcji. Nie bez powodu, bowiem zowie się kolebką kultury, sztuki i piękna.