Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Krakowskie zabytki

Kopalnia Soli kamiennej we Wieliczce jest niewątpliwie jedną z najstarszych tego typu kopalni na świecie. Każdy kto kiedykolwiek odwiedził to przecudowne miejsce z pewnością poczuł jego niesamowity klimat. Do Wieliczki od lat ustawiają się kolejki turystów nie tylko z okolic Krakowa czy Polski ale także z całego świata. Kopalnia soli we Wieliczce przyciąga swoją niepowtarzalną magia i tajemniczością. Po bilety trzeba odstać swoje, szczególnie w dniach takich jak weekendy czy wakacje, ponieważ chętnych do odwiedzenia jest naprawdę sporo. Kiedy już zdobędziemy bilet czeka nas przydział do przewodnika, a następnie oczekiwanie na swoją kolej. Kiedy już okaże się że nadszedł czas zwiedzania, udajemy się do windy by zjechać w głąb, wprost do kopalni soli. Kopalnia ma ponad 300m głębokości. To bardzo dużo. Temperatura pod ziemią jest niska to tez wato na zwiedzanie zabrać ze sobą coś ciepłego. Kiedy zaczynamy zwiedzać kopalnie robi nam się naprawdę przyjemnie. Problemem może być co prawda robienie zdjęć, które jest zakazane. Zobaczymy przepiękne komnaty, solne tunele, stalaktyty, stalagmity oraz stalagnaty. Bardzo efektowne są także przepiękne jeziora, które możemy zobaczyć z bliska przechodząc nad nimi przez specjalny most. Jedną z największych atrakcji turystycznych kopalni soli we Wieliczce jest Kaplica św. Kingi. Jest ona naprawdę ogromna a jej piękno przyciąga oczy wielu miłośników sztuki a także przeciętnych zwiedzających. Kaplica św. Kingi to przepiękna kamienista posadzka, cudowny monumentalny ołtarz a także kryształowe żyrandole zdobiące wysoki strop. Kaplica nie jest oczywiście tylko na pokaz. Ma także charakter duchowy i użytkowy. Odbywają się tam regularne msze święte. W kopalni Wieliczka można także zdecydować się na dłuższy wypoczynek. Działa w niej bowiem sanatorium oraz hotel dla kuracjuszy. Osoby które tam przebywają mogą wyleczyć się z niektórych schorzeń. Szczególnie jednak należą do nich osoby z problemami związanymi z chorobami górny dróg oddechowych. Trasa turystyczna to odcinek około trzech kilometrów. Pokonujemy ją naturalnie pieszo. Czas zwiedzania wyznaczony i przewidziany jest na około dwie godziny. Przewodnik chętnie opowie nam o początkach kopali soli we Wieliczce. Dokładnie wyjaśni także wszystkie epoki które ta kopalnia przechodziła. Bardzo ciekawe są wykłady o sposobie eksploatacji złóż. Tutaj dowiemy się w jaki sposób wydobywano sól i jak transportowano ją na górę. Jest to temat niezwykle ciekawy i warty uwagi. We Wieliczce zaciekawienie spotka każdego. Ani dorośli ani dzieci nie będą się z pewnością nudzić. Jeżeli nawet dzieci nie zainteresują opowieści o historii kopalni, to z pewnością piękne formy skalne które tam zobaczą przykują ich uwagę. Także opowieści o skrzatach na pewno zainteresują młodych widzów. Kopalnia soli we Wieliczce jest niewątpliwie tym zabytkiem Polski który trzeba obowiązkowo chociaż raz w życiu zobaczyć. Tym bardziej powinien motywować fakt, że nawet zagraniczni turyści odwiedzają to miejsce.