Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Łódź

Łódź jest trzecim, co do wielkości miastem w Polsce. Liczebność wynosi tutaj około 742 tysięcy. Łódź uzyskała prawa miejskie w XV wieku. Jednakże jej największy rozwój przypada na wiek XIX, kiedy to zaczął rozwijać się tam przemysł. Miasto to ma swój niepowtarzalny klimat. Osiągnęło rozgłos dzięki przemysłowi tekstylnemu, które zapoczątkowało jego rozkwit. Miasto to warto odwiedzić. Jest wyjątkowe. Posiada drobne zabytki architektury modernistycznej. Znane jest także ze słynnych, polskich szkół filmowych. Łódź jest miejscem ważnym, jest centrum kulturalnym, znanym na całym świecie. Słynna Szkoła Filmowa znajdująca się właśnie w tym mieście wypuściła w świat wielu znanych operatorów, aktorów i reżyserów. Między innymi uczniami tej szkoły byli Andrzej Wajda i Roman Polański. W Łodzi znajduje się Lokalne Muzeum Sztuki, które może poszczycić się najlepszą kolekcją polskiej sztuki współczesnej w całym kraju. Ponadto miasto to słynie nieustannie z kwitnącego przemysłu i biznesu, gdzie firmy rozwijają się bardzo szybko. Jeżeli chodzi o położenie to Łódź znajduje się w samym centrum Polski. Lokalizacja ta sprawia, ze miasto jest korzystne dla rozwoju handlu. Krajobraz tego miejsca ma swój specyficzny urok. Łódź leży na Nizinie w centrum Polski. Pomimo swojej nazwy, nie ma tam szczególnie dużych zbiorników wodnych i rzek. Miasto położone jest na granicy Wisły i Odry, a więc lokalnie przepływa przez nie tylko kilka mniejszych rzek oraz strumieni. Z ciekawostek o tym mieście można powiedzieć, ze Łódź była niegdyś małą wioską. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1332 roku. Natomiast prawa miejskie zostały przyznane w 1423 roku. Z początku miasto było własnością biskupów Kujawian. Następnie zostało włączone do Prus w wyniku drugiego rozbioru Polski. Po około dziesięciu latach poza granicami Polski, a w granicach niezależnego Księstwa Warszawskiego, miasto dołączyło do kontrolowanego przez Rosję Królestwa Polskiego. Dzisiaj Łódź to prężnie rozwijające się miasto, głównie przemysłowe. Ale nie umniejsza to jego atrakcyjności.