Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Lublin

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego i jednym z największych miast w Polsce. Położony jest na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą. Jest to miasto niezwykle tajemnicze, urokliwe i wyjątkowe. Posiada wiele zabytkowych miejsc i budowli. Dla osób lubiących spotkania z historią jest miejscem trafionym w samo sedno. W centrum miasta znajdują się najbardziej historyczne miejsca. Są to dzielnice Lublina takie jak Stare Miasto, Wieniawa i Czwartek, które pamiętają Lublin z zamierzchłych czasów. Reszta miasta to już nowsze zabudowania, osiedla, które zostały wybudowane w latach po II wojnie światowej. Lublin jest to niewątpliwie miasto akademickie. Pierwsza uczelnia wyższa powstała w XVII wieku. Było to Studium generale, które specjalizowało w takich kierunkach jak filozofia i teologia. Później, bo w latach XX wieku powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski. Założycielem jej był ks. Idzi Radziszewski. Po II wojnie światowej powołany został Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a następnie poprzez podział tej uczelni powstały Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. W Lublinie funkcjonuje również Politechnika Lubelska oraz wiele innych uczelni niepaństwowych o różnym profilu. Dzisiaj Lublin to wielko ośrodek akademicki, ogromną ilością studentów i doktorantów. Miasto Lublin to również kolebka architektoniczna z wieloma zabytkami. Przede wszystkim to jedno z najstarszych miast w Polsce. Znajduje się tutaj, dlatego tak wiele pamiątek epok minionych. Znajdziemy tutaj zabytki romanistyczne, gotyckie, renesansowe, barokowe i modernistyczne. W Lublinie znajduje się również wiele zbiorów muzealnych, teatrów i kin. Zabytkowe w Lublinie jest przede wszystkim Stare Miasto. Znajdują się tam zabytkowe kamienice oraz architektura kościelna. Budowane one były w stylu gotyckim i barokowym. Przepięknie wygląda również Lubelska Brama Krakowska, zamek lubelski, który jest niemalże symbolem tego miasta. Pisząc o Lublinie nie można nie wspomnieć o jego założycielu, czyli Bolesławie Chrobrym. To właśnie on wybudował gród zwany później Lublinem na wzgórzu.