Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Malbork i zamek

Zamek krzyżacki, który mieści się w mieście Malbork jest atrakcją dla turystów i wizytówką naszego kraju. Jest to w zasadzie twierdza, która została wybudowana w stylu gotyckim. Cała część składa się z tak zwanego zamku niskiego, średniego oraz wysokiego. Zamek w Malborku jest jednym z największych zespołów architektury na świecie. Pierwsza nazwa twierdzy to Marienburg, inaczej Gród Marii. W latach 1309 – 1457 zamieszkiwał w nim wielki mistrz krzyżacki. Ówcześnie miasto Malbork stanowiło nawet stolicę państwa zakonnego. Budowę zamku rozpoczęto w roku 1278. Materiałami, jakich użyto do wybudowania zamku były cegły, drewno oraz kamienie. Całość twierdzy otoczona jest murem i fosą. W 1410 roku zamek był oblegany przez wojska pod dowództwem króla Władysława Jagiełły. Miało to miejsce tuż po wygranej bitwie grunwaldzkiej. W kolejnych latach twierdza została przekazana królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi. Aż do 1772 roku stanowił on rezydencję królewską. W 1618 roku do zamku w Malborku zawitali jezuicki, którzy przejęli kościół znajdujący się na zamku. W 1626 roku zamek został oblężony przez wojska szwedzkie, którzy po długich walkach zdobyli go. W 1636 roku ponownie został przejęty przez wojska polskie. Kolejnym zamachem na klasztor, powodujący jego zniszczenia był „potop szwedzki”. Kolejne zawirowania i dzieje przeplatały się z okresami stabilizacji. Jedno jest pewne. Miejsce to wiele widziało i doświadczyło. Zmieniało bardzo często właścicieli i zarządców. Ostatnimi takimi zawirowaniami było wykorzystanie murów zamku jako siedziby Niemców podczas II wojny światowej. W 1945 roku podczas walk z Armią Czerwoną, zamek został bardzo zniszczony. Zburzone zostały części zamku wysokiego oraz średniego. Totalnie zniszczona została także wieża główna i kościół zamkowy. Na szczęście dzisiejsze czasy są nieco spokojniejsze. Więc miejsce to przeszło w stan spoczynku i z twierdzy przeobraziło się Muzeum Zamkowe, a nastąpiło t w roku 1961. Twierdza w Malborku została wpisana także na listę światowego dziedzictwa UNESCO.