Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Na podlasiu

Województwo podlaskie leży w północno- wschodniej części Polski. Jest to jedno z najsłabiej zaludnionych województw w naszym kraju. Rejon ten jest pełen pojezierzy, nizin i pięknych widoków. Krajobraz ten kształtowały lodowce wiele tysięcy lat temu. Ziemie województwa podlaskiego są ubogie w złoża i surowce mineralne. Jedyne występujące tu wykopaliska to glina, piasek, żwir, kreda oraz torf. Pewnie dlatego, że na Podlasiu mamy tak czyste środowisko, dużą ilość jezior, maturalne kompleksy leśne, jest tak atrakcyjnym miejscem na wypoczynek. Najwięcej turystów wybiera się na wakacje w te rejony, w okolice jezior. Malownicze jeziora, piękna i spokojna okolica, czyste powietrze, i klarowna woda to cechy najlepszego miejsca na wypoczynek. Ponieważ jeziora połączone są rzekami, sprawiają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Największe ośrodki wypoczynkowe z uzdrowiskami to Augustów, Wigry, Rajgród oraz Sejny. Najpopularniejsza atrakcja turystyczna, na skalę europejską to Puszcza Białowieska. Puszcza Białowieska to las mieszany z licznymi okazami starych drzew oraz wieloma gatunkami rzadkich zwierząt. Białowieski Park Narodowy to miejsce podziwiane przez turystów zarówno rodzimych jak i zagranicznych. Na jej terenie Powstał Białowieski Park Narodowy- jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Na Podlasiu odnaleźć możemy wiele cerkwi. Dla lubiących zwiedzać miejsca świętości religijnej, na pewno ciekawostką będzie sanktuarium pielgrzymkowe mające nie mniejsze znaczenia jak Częstochowa. Dla podróżników i lubiących zwiedzać muzea, poleca się odwiedzenie Muzeum w Okręgowe w Białymstoku, Łomży, Suwałkach. Na uwagę zasługuje także Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Natomiast zabytki o znaczeniu ogólnopolskim to bez wątpienia barokowy zespół pałacowo- parkowy w Białymstoku, tzw. Wersal Podlaski. W Tykocinie możemy nawet obejrzeć synagogę. Miasto to, było niegdyś jednym z największych skupisk Żydów w tej części Polski. Wiele ciekawych miejsc do obejrzenia w tym województwie, wystarczy tylko mieć dobry przewodnik w rękach.