Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Pałac w Kołobrzegu

Wszystkie nadmorskie miejscowości przyciągają zwłaszcza w sezonie letnim całe tabuny turystów . Kołobrzeg jako najstarsze miasto na Pomorzu i największe uzdrowisko przyciąga turystów jak magnes od wielu lat. Wspaniałe plaże , leczniczy klimat , lecznicze solanki wodne , liczne atrakcje , koncerty , wystawy , muzea i cała masa zabytkowych budowli zachęca do odwiedzin zarówno młodzież jak i osoby starsze. Tutaj bowiem nikt się nie będzie nudzić , i to bez względu na pogodę . Miłośnicy historii i zabytków w Kołobrzegu mają prawdziwy raj , znajdą tu zarówno zabytkowy pałac , fortyfikacje , ratusz , basztę , zabytkową Bazylikę i wiele , wiele innych zabytków. Wszystkich jednak , bez względu na zainteresowania od lat fascynowała latarnia morska . Choć pewnie nie każdy wie ,że obecna budowla jest budowlą właściwie nowoczesną , jednak stoi na miejscu dawnej , zabytkowej o bardzo ciekawej historii. Jak wiadomo latarnie morskie powstawały w celu kierowania statków na ląd i można je w Polsce spotkać jedynie na Pomorzu , dlatego też tak fascynują od wieków zwłaszcza ludzi , którzy z tych rejonów nie pochodzą. Latarnia morska w Kołobrzegu powstała w około 1889 roku , niektóre źródła podają rok 1860 jako rok powstania. Budowla miała konstrukcję ryglową , dopiero w 1909 roku na jego miejscu postawiono nowy , masywny ,ceglany budynek. Początkowo w latarni tej światło było usytuowane na wysokości 14 m i świeciło czerwonym światłem ciągłym. Po zastosowaniu soczewki o ogniskowej 150 mm jego zasięg wynosił 8 Mm. Dopiero w roku 1904 wprowadzono światło przerywane. Nowy już ceglany budynek to ośmiokątna wieża latarni usytuowana dokładnie w miejscu swojej poprzedniczki. Elewacja budynku była w kolorze żółtym. Gazowe światło żarowe znajdowało się na wysokości 25 m n.p.m. i miało zasięg 12 Mm. W tym kształcie obiekt przetrwał do ostatnich dni walk o Kołobrzeg w 1945 roku.Bezpośrednio po zakończeniu walk o Kołobrzeg przystąpiono do odbudowy latarni morskiej. Rosyjscy projektanci zrezygnowali z poprzednich rozwiązań i postanowili zbudować wieżę latarni na sklepieniu fortu. Latarnia Morska w Kołobrzegu spełniała i spełnia do dnia dzisiejszego dwie funkcje: obiektu nawigacyjnego oraz pomnika ku czci poległym o wyzwolenie miasta. Wydarzenia te upamiętniają emblematy i tablica pamiątkowa wmurowane w elewację obiektu. Mury wieży wzniesiono z czerwonej licowanej cegły rozbiórkowej. Zwieńczeniem wieży latarni była galeryjka na której szczycie jako światło nawigacyjne umieszczono dużą czerwoną gwiazdę .W wyniku licznych protestów środowisk morskich w niedługim czasie została usunięta i zastąpiona znormalizowanym światłem nawigacyjnym. W 1979 roku został przeprowadzony generalny remont latarni , wymieniono schody na stalowe i wprowadzono szereg nowości . W takim stanie można ją podziwiać do dziś .Tak solidna konstrukcja pewnie jeszcze przez wieki będzie światełkiem dla wszystkich statków.