Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Park Narodowy

Jedną z atrakcyjnych miejsc w Polsce, bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów jest Ojcowski Park Narodowy. Położony on jest16 kmod Krakowa, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Miejsce to słynie z licznych odwiedzin. Turystami bardzo chętnie tam zaglądającymi są także Krakowianie. Dlaczego to miejsce jest takie popularne. No cóż. Dużo zieleni, świeże powietrze, niesamowity krajobraz. Turyści mogą podziwiać tam skały wapienne i cudną przyrodę, wyjątkową i zjawiskową. Znajduje się tam bardzo dużo różnych jaskiń. W ofercie znajdują się także ruiny zamku w Ojcowie oraz pałac w Pieskowej Skale. Park ten został założony w 1956 roku. W ramach rezerwatu znalazły się takie tereny jak Dolina Prądnika oraz Sąspowska. Pomimo, ze wielkościowo jest on najmniejszy w Polsce bo ma tylko2200 ha, to jest niesamowitym miejscem. Najwyższy punkt Parku ma wysokość437 mn.p.m. Cechą charakterystyczną tego miejsca są skały wapienne pochodzące z okresu jury. Niegdyś cały teren parku zalany był wodami oceanu. To niesamowite! Na skutek przeobrażeń ziemi wody ustąpiły z tego terenu. Zwierzęta, które żyły w morzu pozostały na jego dnie. Ich szczątki po okresie kilku tysięcy lat przekształciły się w skały wapienia. Są one kruche i szybko ulegają wpływom wiatru, wody oraz słońca. Dlatego też następowała dosyć szybka erozja tych skał. Zaczęły tworzyć się doliny, wąwozy. Skały zaczęły przybierać oryginalne kształty. Charakterystycznymi skałami w Ojcowskim Parku Narodowym są Maczuga Herkulesa oraz Igła Deotymy. W miejscu tym utworzyło się wiele jaskiń takich jak popularna dzisiaj Jaskinia Łokietka oraz Jaskinia Ciemnej. Z ciekawostek historycznych należy powiedzieć, ze w okresie średniowiecza przebiegał przez ten teren szlak handlowy, który prowadził aż na Śląsk. Dlatego między innymi, w okolicach tej trasy, wybudowano szereg zamków. Powstawały one na szczytach wzgórz. Wyglądem przypominały gniazda ptaków i tak zostały później nazwane – Orlimi Gniazdami. Ojcowski Park Narodowy to malownicze miejsce, które naprawdę warto odwiedzić.