Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Polska

Morze Bałtyckie to morze śródlądowe, które położone jest w północnej Europie. Łączy się ono z Morzem Północnym. Bałtyk ze wszystkich stron otoczony jest lądem. Stąd Jego określenie jako morze śródziemne. Położone jest w umiarkowanej strefie klimatycznej. Bałtyk rozciąga się na szerokość około 415 266 km², a jego objętość zajmuje 21 721 km³. Linia brzegowa jest stosunkowo długa i wynosi 8100 km. Dodatkowo jest różnorodna poprzez liczne zalewy, zatoki, półwyspy i wysepki. Na Bałtyku znajdują się trzy wielkie zatoki takie jak Zatoka Botnicka, Zatoka Fińska, Zatoka Ryska. Głębokość Morza Bałtyckiego wynosi 52,3 m w Jego najpłytszym punkcie, a sięga aż do 459 m. Głębia w Polsce ma wartość 118 m. „Polskie morze” ma stosunkowo niskie zasolenie. Jest to morze półsłone. Wpływa do niego blisko 250 rzek. Rzeki polskie uchodzące do niego to  Wisła, Odra i Niemen. Bałtyk należy do mórz burzliwych. Standardowa wysokość fali ma 5 m. W czasie sztormów fale stają się oczywiście gwałtowniejsze, a ich wysokość osiąga nawet 10 m. Bałtyk jest niestety bardzo zanieczyszczony. Czynnikami zanieczyszczającymi je są przemysł, rozwój miast oraz ścieki i odpady. Państwa, które oprócz Polski mają dostęp do Morza Bałtyckiego to Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Rosja i Szwecja. W obszarze Morza Bałtyckiego – polskiego – można wyróżnić subregiony. Są to Pobrzeże Szczecińskie, Koszalińskie oraz Gdańskie. Jest to miejsce gdzie Polacy wypoczywają najchętniej, ale nie tylko oni. Przybywają tam ludzie z całego świata, głównie Niemcy, dla których Polska nie dość że blisko to jeszcze jest tanim miejscem. Panuje tam specyficzny mikroklimat z dużą ilością jodu tak zdrowego dla ludzi. Polecam to miejsce na letni wypoczynek ale nie tylko. Morze jest urocze również zimą i o każdej innej porze roku. Najwięcej zabytków możemy spotkać w takich miejscowościach nadmorskich jak Szczecin, Stargard Szczeciński, Kamień Pomorski, Wolinie. Świnoujście i Międzyzdroje to najbardziej popularne miejscowości uzdrowiskowe w naszym kraju.