Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Polskie wakacje

Poruszając temat zabytków w Polsce warto by było przybliżyć wpierw sam termin zabytku , bowiem jest to bardzo szerokie pojęcie. W świetle prawa polskiego zabytkiem możemy nazywać te rzeczy , budynki , kompleksy urbanistyczne , parki przyrody , drzewa , obrazy i wiele innych rzeczy , które są wpisane do rejestru zabytków. Aby jednak w takim rejestrze dany „zabytek „ się znalazł musi spełniać szereg warunków. Zabytkiem można nazwać każdy praktycznie wytwór działalności człowieka , który ma znaczenie historyczne , ale także znaczenie artystyczne , czyli wyróżnia się na tle innych ze względu na swoja ciekawą budowę , historię , przeznaczenie , wygląd itp. Większości ludziom z zabytkiem kojarzą się wyłącznie budowle , a to nieprawda . Zabytkiem może być również kompleks bardzo starych drzew , które ciężko już dziś znaleźć , znane chyba wszystkim pomniki przyrody na pewno możemy nazwać zabytkami . Pojęcie zabytek jest bardzo uniwersalne i często takim mianem określamy również wiele ciekawych rzeczy , które faktycznie takiego statusu prawnie nadanego nie maja , jednak w naszym odczuciu są zabytkami , bo mówią nam o minionych czasach , o historii danego miejsca czy regionu. Warto jednak dbać o to aby takie ciekawe historycznie budowle i miejsca miały nadany status prawny zabytku , bowiem wtedy będą podlegać ochronie , gdyż w Polsce mamy specjalna ustawę o ochronie zabytków , która nakazuje właścicielom bądź też władzom , gdzie zabytek jest usytuowany , dbanie niego , konserwowanie go , tak abyśmy mogli cieszyć się jego pięknem jak najdłużej . Tak aby również za kilkadziesiąt lat nasze dzieci i ich dzieci mogły cieszyć się i poznawać naszą historię i móc jej dotknąć. TO bardzo ważne dla bytu państwa i ludzkości dbanie o swoje dziedzictwo , dziedzictwo regionalne i narodowe. W Polsce mamy cały szereg różnego rodzaju zabytków .Przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz natrafimy na bardzo różnorodne zabytki , o bardzo różnorodnej i zróżnicowanej formie i architekturze. A jest tak dlatego , gdyż historia Polski jest bardzo ciekawa i skomplikowana. Począwszy od szeregu zabytkowych Kościołów , Zamków , Pałaców, poprzez zabytkową architekturę domów i chat , latarni morskich , baszt , bram , spichlerzy , a na pomnikach i zabytkowych ruinach kończąc . Bardzo dużo zabytków , a wymieniliśmy przecież tylko kilka podstawowych kategorii . Zwiedzając Polskę mamy możliwość poznania wielu ciekawych zabytków ,a tym samym możliwość poznania bardzo ciekawej i skomplikowanej historii naszego kraju . Warto więc wybrać się na wędrówkę po Polsce szlakiem wyznaczonym przez zabytki . Z całą pewnością każdy z nas dozna wielu wrażeń niezapomnianych przygód. Zarówno nad morzem jak i w górach , czy też nad jeziorem , w otoczeniu przepięknej przyrody każdy z nas zapewne chętnie zapozna się z historią tych miejsc. Warto je zwiedzać i warto promować na całym świecie , bowiem mieszkamy w pięknym kraju i naprawdę warto pokazywać to całemu światu.