Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Poznaj Pieniny

Zwiedzając Polsce wzdłuż i wszerz nie można pominąć tego malowniczego miejsca. Mowa o Pieninach. Pieniny są znane w świecie i cieszą się zainteresowaniem turystów. Nie są one może wysokie, więc miłośnicy wspinaczek nie przeżyją tutaj wielkiego szoku, ale są doskonałe na lżejszy relaks połączony z aktywnością fizyczną. Pieniny leżą częściowo na terenie Polski. Pozostała ich część znajduje się w Słowacji. Pieniny to mówiąc krótko piękny krajobraz, ośrodki sportów, źródła wód mineralnych. Pasma górskie nie są wysokie. Najwyższe wzniesienie to Wysoka, która ma1052 mn.p.m. Pieniny dzielą się na kilka pasm górskich. Wyróżniamy tutaj Małe Pieniny, Pieniny Spiskie i Środkowe. Jeżeli chodzi o strukturę gór to zbudowane są ze skał wapiennych, a ich północna część ma nawet pochodzenie wulkaniczne. W Pieninach klimat jest raczej umiarkowany. Nie spotkamy tam bynajmniej halnego, no ale są tez zjawiska paranormalne i halny może zawiać. Siec wodna to dorzecze Dunajca. Dunajec jest tutaj największą rzeką. Pieniny słyną ze swoich wód źródlanych. Te wody mineralne mają właściwości oczyszczające. Swoją mocą przyciągają turystów z Polski i z zagranicy. Pieniny oferują nam także spotkanie z niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju niezwykłej florą oraz fauną. Możemy spotkać tutaj niezwykłe gatunki zwierząt i roślin. Mało tego są takie gatunki, których nie spotkamy nigdzie indziej. Na tym obszarze znajduje się Pieniński Park Narodowy, jako miejsce niesamowite i chronione prawem zarazem. Warto wybrać się w te góry, choćby po to, ze w zasadzie każdy wybierając góry na miejsce wypoczynku wybiera Tatry. Zapominamy często o tym, że mamy także w kraju inne niesamowite miejsca i je tez warto poznać. Entuzjaści architektury nawet znajdą tutaj coś dla siebie. Będąc w Czorsztynie i Niedzicy, które są najbardziej popularnymi miejscowościami Pienin, mamy do dyspozycji zwiedzanie starych zamków. Na pewno nikt nie pożałuje decyzji o spędzeniu wakacji w Pieninach. Są one również świetnym miejscem na spędzeniu weekendu czy romantycznego wyjazdu we dwoje. To miejsce wprost stworzone jest dla zakochanych.