Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Symbole Polski

Nasz kraj posiada wiele symboli, z którymi jest kojarzony. Niewątpliwie jednym z tych symboli jest osoba Papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w mieście Wadowice. I miejsce to dzisiaj stało się miejscem licznie odwiedzanym przez turystów i pielgrzymów. Dzięki Papieżowi Wadowice stały się miejscem bardzo ważnym w Polsce. Dzisiaj Dom Rodzinny Jana Pawła II to muzeum pamiątek, które pozostały po Wielkim Polaku. Od czasu wyboru Wojtyły na papieża, Jego dom stał się miejscem pielgrzymek. Ludzie odwiedzają to miejsce nie tylko z całej Polski, ale i z całego świata. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem. Potrafił zjednywać sobie ludzi i przedstawiał nam chrześcijaństwo z perspektywy zwykłego człowieka. Zbliżał się do ludzi. Nie było dla niego granic wyznaniowych. Szanował  ludzi bez względu na nie. To wszystko sprawiło, ze dzisiaj każdy chce zobaczyć miejsce, gdzie urodził się ten niezwykły człowiek. Rozwijający się ruch turystyczny sprawił, że zrodził się pomysł wyeksponowania pamiątek kojarzonych z Ojcem Świętym i stworzenia miejsca prezentacji jego przesłania. Te cele zostały osiągnięte poprzez utworzenie Muzeum w Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II. Kiedy Jan Paweł II zmarł zaczęły do Wadowic przyjeżdżać masy pielgrzymów. Kolejki ustawiały się by zobaczyć dom Papieża. Wadowice oferują też miejsce do zwiedzania, pobliską bazylikę, w której Papież był ochrzczony. Muzeum składa się z dwupokojowego mieszkania rodziny Wojtyłów. Do muzeum włączono również przyległe mieszkania z pierwszego piętra. Z eksponatów, które pochodzą z czasów mieszkania tam tej rodziny pochodzą kaflowy piec kuchenny, naczynia, półki, stół, kosz na bieliznę. Na wyposażeniu muzeum znajdują się  portrety rodzinne. Zwiedzający mogą zobaczyć tam między innymi sutanny Jana Pawła II, które pochodzą z różnych okresów życia Papieża. W muzeum znalazły się nawet narty Karola Wojtyły, Jego wiosło i plecak. Ponieważ Papież uwielbiał sport to takich eksponatów nie mogło tam zabraknąć. Odwiedzając to miejsce przeżyjemy prawdziwą wędrówkę duchową.