Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Szczecin

Szczecin to kolejne z dużych miast znajdujących się w Polsce. Miasto to jest stolicą województwa zachodniopomorskiego. Pod względem wielkości terytorium plasuje się na siódmym miejscu w Polsce. Szczecin to nie tylko miasto, ale i port. Znajduje się on na południe od Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej. Położony jest po obydwu stronach Odry. Miasto to powstało w VIII 8 wieku jako osada, a raczej gród słowiański. Zajmował on obszar, na którym obecnie stoi zamek. Osada ta w wieku XII zyskała na potędze i stała się głównym ośrodkiem na Pomorzu. Późniejsze dzieje nie były już tak łaskawe dla tego miasta, ale wynik całych rozgrywek historycznych kończy się w roku 1237 kiedy to miasto zostało odbudowane i zyskało autonomię, a następnie dołączyło do Hanzy. Szczecin to miasto o niewątpliwie bogatej architekturze. Styl architektoniczny uplasował się głownie w nurcie sztuki Academic i Secesji. Zabudowania powstałe po 1945 r., znajdujące się głównie w centrum miasta, wzorowane są na socrealizmie. Szczecin może pochwalić się ogromną ilości zieleni tam występującej. To zielone miasto. Znaleźć tam możemy liczne parki i aleje. Nawet ulice są obsadzone drzewami. W mieście tym możemy poczuć się dosłownie jak w Paryżu. Ale to nie dziwi, gdyż odbudowujący się Szczecin w 1880 roku, wzorowany był na projekcie Paryża z czasów Napoleona III. Szczecin to miasto przemysłowe. Posiada trzy stocznie takie jak Stocznia Gryfia, Stocznia Pomerania i Stocznia Szczecińska. Ta ostatnia należy do największych w Polsce. Miasto słynie również z takich dziedzin gospodarki rybołówstwo oraz hutnictwo. Jeżeli chodzi o rozrywki dla ducha to Szczecin oferuje wiele kin, teatrów i muzeów. Również, jeżeli chodzi o kalendarz imprez kulturalnych, to nie ma się czego powstydzić. Szczecin posiada również wiele szkół, w tym wyższych uczelni. Jest ich aż 17. Szczecin jest miastem, do którego raz pojechawszy, zawsze chętnie wracamy. Polecany także na wypoczynek wczasowy, urlopowy. Oferuje nam on wiele atrakcyjnych miejsc i wrażeń wizualnych, ponieważ miasto to jest przepiękne.

T:

D:

K: