Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Turystyczne skarby Andaluzji – to musisz zobaczyć

Jeśli jesteś zapalonym turystą i pociąga cię turystyka zagraniczna, koniecznie musisz odwiedzić Hiszpanię i Costa del Sol - słoneczne wybrzeże. Oprócz plaż jest tam kilka miast, których pominąć nie sposób. Jakie to miasta? Kordoba, która za czasów panowania Maurów była siedzibą kalifatu, przyciąga turystów bogactwem zabytków utrzymanych w najpiękniejszym mauretańskim stylu. Część z nich zaadaptowano na ośrodki kultu katolickiego - przykładem dawny meczet Mezquita Catedral.

Najświetniejszą budowlą Kordoby jest Alcazar - kompleks pałacowy z przebogatymi i doskonale rozplanowanymi ogrodami. Kordoba, jako jedno z niewielu miast szczyci się też mianem ośrodka kultury żydowskiej - przy okazji wizyty warto pofatygować się do żydowskiej dzielnicy o bardzo ciekawej architekturze. Obowiązkowa powinna być też wizyta w Granadzie. Aż żal wyjeżdżać z Andaluzji bez obejrzenia Alhambry - jednego z najwspanialszych zabytków całego regionu. Niestety Alhambra jest też budowlą bardzo obleganą przez turystów, toteż jeśli planujemy dokładne zwiedzanie, należy odpowiednio wcześnie (najlepiej przed wyjazdem) zaopatrzyć się w bilety.