Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Warszawa

Warszawa jest stolicą Rzeczypospolitej Polskiej, a zarazem największym jej miastem. Położenie jej w środkowo-wschodnim obszarze kraju jest dodatkowym atutem, ponieważ jako stolica znajduje się w ścisłym centrum. Warszawa jest Uroczym miastem, niezwykle malowniczym, wysoce rozwiniętym kulturowo i towarzysko. Jest ponadto wielkim ośrodkiem naukowym, ale i politycznym oraz gospodarczym. Wszystkie ważne organy naszego państwa maja właśnie tam swoją siedzibę. Znajduje się, zatem tam siedziba Prezydenta, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów oraz innych władz. Warszawa znajduje się w województwie mazowieckim, gdzie również jest jego stolicą. Jest to miejsce mające historię, wzniosłą i szlachetną. Jako miasto została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jest to miasto największe nie tylko ze względu na rozmiary swych granic, ale i liczebność ludności. Jeżeli chodzi o położenie, to umiejscowiona jest ona w środkowym biegu Wisły. Jest miastem nizinnym, gdyż znajduje się na Nizinie Środkowomazowieckiej. Ciekawostką jest fakt, że leży w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego. Co nie jest typowe dla stolic europejskich. A więc także i pod tym względem nasza stolica jest wyjątkowa. Warszawa podzielona jest na dwie części poprzez rzekę. Jej lewobrzeżna część położona jest na Równinie Warszawskiej. Druga jej część znajduje się w dolinie Wisły, na Równinie Wołomińskiej i Kotlinie Warszawskiej. Miejscami niezwykle atrakcyjnymi turystycznie są po pierwsze Zamek Królewski. Ale to nie wszystko. Znajduje się tam, bowiem wiele cennych budynków, takich jak chociażby Pałac w Wilanowie czy kościół Wizytek. Cennym punktem turystycznym jest także Pałac Prezydencki. Warszawa posiada wiele cennych budynków i budowli. Któż z nas nie kojarzy Pałacu Kultury i Nauki, który ma aż 231 metrów wysokości. W naszej stolicy znajduje się także wiele cennych pomników i monumentów. Przyroda, dzięki dolinie Wisły, również cieszy oko i raduje serca. Na Bielanach oraz Białołęce występują porośnięte lasem wydmy, a ich najwyższy naturalny punkt wynosi aż 122 m n.p.m.