Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Wieliczka

Wieliczka położona jest blisko Krakowa, bo zaledwie15 kmod niego. Jest to najsłynniejsza w całej Polsce kopalnia soli kamiennej. Powstała ona w XIII w. Jest, zatem najstarszą kopalnią w Polsce. Kopalnia jest bardzo cennym miejscem i zabytkowym. Została wpisana na listę UNESCO jako obiekt światowego dziedzictwa. Niegdyś stanowiła ona dla mieszkańców cenne źródło tego surowca tak niegdyś pożądanego i drogiego. Nie bez powodu sól określano mianem białe złoto. Surowiec ten był dostępny dla wybranych. Dzisiaj miejsce to jest znane głównie jako atrakcja turystyczna. Ten obiekt górniczy corocznie zwiedza około miliona osób. Jest bardzo znany w świecie i z przyjemnością oglądany. Turyści przyjeżdżają tutaj z całego świata aby móc przejść się podziemnymi korytarzami i oglądać komory, znajdujące się tam kaplice i rzeźby solne. Tyle lat nieustającej pracy i eksploatacji kopalni w Wieliczce sprawiło, ze powstało tam wiele korytarzy i wyrobisk wszelakiego rodzaju. Całe miasto Wieliczka kryje pod swoimi podziemiami ciągnące się korytarze i tunele, które łącznie obejmują aż 9 poziomów. Ostatni, najniższy sięga aż327 metróww głąb. W samej kopalni znajduje się300 kmchodników oraz 3000 komór. Jednakże nie wszystkie odcinki trasy są udostępnione dla zwiedzających. Dostępny jest zaledwie 2,5-kilometrowy odcinek dla zwiedzających. Nie jest także dane  turystom zejście do najniższego poziomu kopalni. Turyści schodzą do głębokości134 m. Pierwsze metry można pokonać na piechotę albo zjechać windą. O sile pracy oraz pasji jaka towarzyszyła wydobywającym sól górnikom świadczą rzeźby i komory, które zostały wykute w soli. Na przykład zjawiskowa Kaplica św. Kingi. Stanowi ona największych rozmiarów podziemny kościół. Jest tam wiele bogatych zdobień takich jak rzeźby, reliefy czy nawet żyrandole. Co najważniejsze zostały one wszystkie wykonane z soli. Wieliczka jest dzisiaj miejscem, którym organizowane są konferencje, bankiety i przyjęcia weselne. W kopalnianych podziemiach mamy również sanatorium. Specyficzny klimat i atmosfera tam panująca wpływa korzystnie na osoby chorujące na drogi oddechowe oraz alergie.