Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Województwo lubelskie

Jednym z ciekawszych województw w Polsce jest województwo lubelskie. Leży ono w południowo-wschodniej części Polski. Najważniejszym miastem w tym województwie jest Lublin. Lubelskie położone jest na obszarze kilku regionów fizyczno- geograficznych zróżnicowanych pod względem rzeźby, krajobrazu oraz roślinności. Zachodnią granicę tego województwa stanowi Wisła, wschodnią Bug. Część tego województwa leży na lekko falistej równinie z ostańcowymi pagórkami polodowcowymi, część to płaska równina, na której występują bagna, torfowiska i jeziora z wąwozami i dolinami rzek. Od południa zaś występują wyżyny i Roztocze. Roztocze, powiat Puławski w tym miasta takie jak Kazimierz Dolny, Nałęczów, Równina Łęczyńsko-Włodawska, Lublin i Zamość to najciekawsze zakątki turystyczne, które warto zobaczyć. Kazimierz, Nałęczów i Kazimierski Park Krajobrazowy to najczęściej odwiedzane miejsca na lubelszczyźnie. Nałęczów jest uzdrowiskiem, do którego zjeżdżają, turyści z całej Polski przez cały rok. Kazimierz Dolny to miejsce i do wypoczynku i do zwiedzania. Szczególnie latem przeżywa najazdy wręcz turystów na Jarmarki, festiwale sztuki czy festiwale filmowe. Roztocze, to także popularne i dobrze znane rejony turystom. Roztoczański Park Narodowy jest pięknym i jednocześnie odludnym miejscem. Być może dlatego tak urokliwym, bo cichym i spokojnym w czasie gdy nie odwiedzają go turyści. Zaczerpnąć świeżego powietrza w lesie, obejrzeć z bliska konika polskiego, przejść boso po mini wodospadach, tak zwanych szumach w Suścu- to atrakcje, które możliwe są tylko na lubelszczyźnie. Puszcza Solska, Lasy Janowskie to doskonałe miejsce na wędrówki w otoczeniu przyrody, w zaciszu własnych myśli. A gdybyś miał ochotę na kąpiel zapraszamy nad najpiękniejsze jeziora we wschodniej Polsce: Piaseczno, Zagłębocze, Firlej, Białe. W zachodniej części Równiny utworzono Polskie Park Narodowy. Park ten jest miniaturą tundry i lasotundry. Jest to największe w Europie siedlisko żółwia błotnego. Polska zachwyca, Lubelskie zaprasza.