Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Zakopane.

Zakopane to jest miejsce kojarzone nieodzownie z Polską. Jest to miejsce urocze i cudne w pełnym tego słowa znaczeniu. Zakopane to stolica polskich Tatr. To tuja całe rzesze ludzi udaje się na wypoczynek zarówno na wczasy letnie jak i zimowe. To najważniejszy ośrodek wypoczynkowy w Polsce. Mieszkańcami tego uroczego miejsca na ziemi są Górale. Kochają oni swoje tradycje, które mają swój wyraz w muzyce, strojach i zwyczajach. To zamiłowanie przejawia się również i daje wyraz w organizowanym co roku Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zjeżdżają się wówczas do Zakopanego grupy muzyczne z całego świata. Wiadomo, że najważniejszym tutaj miejscem są oczywiście góry – Tatry. Ale znajdziemy też wiele inny atrakcji turystycznych. Są to między innymi Teatr Stanisława Witkiewicza, liczne muzea czy kościółki. Góry ciągną się przez około50 kmi mają15 kmszerokości. Nie cała część Tatr znajduje się jednak w Polsce. Jest to jedynie ułamek wynoszący jedną piątą. Reszta należy do Słowacji. Najwyższy szczyt  w Polsce to Rysy, które mają wysokość2500 mn.p.m. Wejście na nie to niezły wysiłek. Ale to nic w porównaniu do najwyższego szczytu w całych Tatrach. Mowa tutaj o Gerlach, które ma2655 mn.p.m, a dodatkowo niesamowite trudne podejście i niebezpieczne. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są Dolina Kościeliska oraz Morskie Oko. Taka przeprawa jest męcząca jeżeli chodzi o długość trasy ale nie jest niebezpieczna. Są jednak tacy, którzy nie lubią się męczyć. Dal nich góry oferują kolejki linowe na przykład na Kasprowy Wierch lub Gubałówkę. Można wówczas podziwiać piękno gór i panującej tu przyrody bez wysiłku ale za to z mniejszym portfelem. Z atrakcji turystycznych można wymienić tutaj również znajdujący się w Chochołowie skansen. Chochołów to wieś na Podhalu z drewnianą zabudową, oryginalną jak w czasach ówczesnych. Co najciekawsze, że wszystkie te domy są nadal zamieszkiwane. Co roku domy te są regularnie odświeżane. Dzięki temu są zadbane i przetrwały w stanie bardzo dobrym po dziś dzień.