Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Zamek królewski

Zamek królewski na Wawelu to miejsce bardzo symboliczne dla Polski. To miejsce rozpoznawalne przez każdego, to wizytówka państwowości. Niegdyś była to siedziba królów. To właśnie tam dokonywano koronacji królewskich oraz chowano naszych władców. Wawel przyciąga rzesze turystów, miłośników historii i archeologii. Po dzień dzisiejszy na Wawelu prowadzone są prace architektoniczne, które służą poznawaniu starych dzieji Zamku i Jego mieszkańców. Zamek królewski na Wawelu jest przedmiotem wielu książek i opracowań naukowych. Był inspiracją do pisania bajek dla dzieci oraz legend. Zamek położony jest na skale nad brzegiem Wisły. Dzięki takiemu położeniu z natury rzeczy był obiektem obronnym. Obecnie udostępniony jest ona dla zwiedzających, którzy mają do dyspozycji obejrzenie komnat królewskich, apartamentów prywatnych, w których na przykład władca spał,  skarbiec koronny, gdzie można zobaczyć miecz koronacyjny Szczerbiec. Możemy zobaczyć również zbrojownię. W znajdującej się tuż obok Katedrze zobaczymy z kolei groby królewskie, Kryptę Wieszczów Narodowych oraz słynny na cały świat Dzwon Zygmunta. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby słynnej legendy o smoku wawelskim. Według przekazu z XII wieku w czasach panowania króla Kraka istniał potwór – czyli ów smok. Należało mu co tydzień składać ofiarę z bydła. W przeciwnym razie zjadał ludzi. Król posłał swych dwóch synów aby zgładzili smoka. Wymyślili oni pewien podstęp i podali mu do zjedzenia skórę bydlęcą wypełnioną siarką. W ten Sposób zgładzili smoka. Później w wyniku konfliktu o to kto pokonał potwora doszło do bratobójstwa. Śmiercią brata został obwiniony zabity smok. Gdy prawda wyszła na jaw ocalały syn został wygnany z kraju. Bracia ci nazwali się Krak i Lech. Inna  wersja tej legendy pochodząca z  XV wieku mówi, że pogromcą smoka był szewczyk. Smok po zjedzeniu barana napełnionego siarką wypił pół Wisły i pękł. Takie to  legendy głoszone są na temat tego słynnego wzgórza. Czy w nie wierzyć czy nie, pozostaje do indywidualnego rozważenia.