Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Zamek w Ujeździe

Jednym z największych i najwspanialszych zamków jakimi może poszczycić się Polska jest zamek w Ujeździe. Zamek Krzyżtopór znajduje się niedaleko Sandomierza, na wzniesieniu, które przepięknie eksponuje jego walory. Chociaż dzisiaj po zamku zostały jedynie ruiny to i tak warto wybrać się do Ujazdu, by zobaczyć ta monumentalna i niesamowicie piękną budowlę. Zamek został wybudowany w 1644 roku. Jego budowa trwała 18 lat. Dlaczego tak długo? Może przytoczę kilka liczb, które łatwiej zobrazują wielkość zamku. Konstrukcja zamku opierała się na liczbach mających symbolizować kalendarz. Otóż zamek posiadał tyle okien ile jest dni w doku- czyli 365, tyle komnat ile jest tygodni czyli 52, tyle sal ile miesięcy w roku czyli 12 oraz cztery baszty- bo tyle jest pór roku. W samym centrum znajdowała się ogromna sala, której sufit zdobiło akwarium z rzadko występującymi gatunkami ryb. W stajniach zaś, znajdowały się ponoć lustra oraz żłoby z marmuru. Budowla kosztowała krocie i została zaprojektowana przez Lauretiusa de Murreto de Sent na zlecenie Krzysztofa Osolińskiego. Gdy ród Osolińskich „skończył się”, zamek przechodził z rąk do rąk kolejnych właścicieli. Podczas zajazdu Szwedów został częściowo zniszczony, lecz pozostała część była zamieszkiwana jeszcze do 1770 roku. Kolejne tarcia spowodowały, że zamek legł z totalnej ruinie, ale jego szczątki zachowały się do dziś. Zamek nazwany Krzyżtopór nazwę swą zawdzięcza dwóm symbolom, które wiszą tuż nad bramą wjazdową. Krzyż- symbol kontrreformacji i topór- herb fundatora. Wejście przez bramę prowadzi do ogromnego placu za murami obronnymi. Na tyłach pałacu mieścił się geometryczny park i ogród. Zachęcam do odwiedzenia ruin tego niesamowitego zamku. Spacer po piętrach zdaje się nie kończyć nigdy, zapraszające do robienia zdjęć widoki i kręte korytarze w podziemiach przywołują do wyobrażeń, co się działo w tych komnatach wiele lat temu. Ujazd i zamek w Krzyżtoporze to najczęściej odwiedzane miejsce w Polsce, zarówno przez turystów Polskich jak i zagranicznych.