Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Sudety

Sudety są to góry znajdujące się na granicy Niemiec, Czech oraz Polski. Biegną one począwszy od Doliny Łaby do Bramy Morawskiej. Dzielą się one na trzy części. Są to Sudety Wschodnie, Środkowe oraz Zachodnie. Sudety Zachodnie posiadają w swym obszarze Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kaczwskie, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie. Środkowe to Kotlina Kamiennogórska, Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie, Bardzkie, Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, a także Wzgórza Włodzickie, Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Natomiast Sudety Wschodnie poszczycić się mogą Górą Śnieżką, Górami Bialskimi, Złotymi oraz Opawskimi. Wspominane pasma leżą na terytorium Polski. Ale Sudety to przecież masywy znajdujące się również na terenie Czech. Sudety są górami o stosunkowo niskich masywach. Najwyższy szczyt to Śnieżka i jej 1602 metry nad poziomem morza. Sudety jednakże są miejscem atrakcyjnym turystycznie. Dla ludzi lubiących przechadzki, piesze wycieczki oraz odpoczynek w formie lekkiego wysiłku, to miejsce trafione w dziesiątkę. Poza tym są one tak bogate przyrodniczo, że co roku przyciągają turystów. Przeogromna ilość szlaków turystycznych kusi i motywuje do uprawiania turystyki i odwiedzania tego miejsca. Na obszarze Sudetów znajdują się dwa parki narodowe. Jest to mianowicie Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Ponadto znajduje się tam osiem parków krajobrazowych. W Sudetach znajduję się również malowniczo położony wodospad Kamieńczyka, który ma aż 27 metrów wysokości. Jest też mniejszy, bo 13 – metrowy wodospad Szklarki. Z atrakcji turystycznych wymienić możemy tutaj również Jaskinię Niedźwiedzią, która jest największa w Sudetach. Liczy ona około 3 kilometrów korytarzy. Na uwagę zasługuje również występująca tam typowa piętrowa roślinność. Takie gatunki jak regiel dolny i górny czy kosodrzewina występuje tylko w najwyższych fragmentach Karkonoszy. Są obecne również torfowiska, które znajdują się chociażby w Górach Izerskich czy Stołowych. Na dużych powierzchniach Sudetów występują lasy świerkowe, ale i bukowe.