Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Gratka dla prawdziwych turystów – okolice Madrytu

Madryt to miasto, które przyciąga rzesze turystów, ale nie mniej interesujące od Madrytu są jego okolice. W odległości około pięćdziesięciu kilometrów od stolicy znajdują się dwa miejsca szczególnie warte poświęcenia im choć odrobiny uwagi ( na przykład jednodniowej wycieczki w trakcie pobytu w Madrycie). Mowa o El Escorial - zespole pałacowym z czasów Filipa II (XVI wiek) i Santa Cruz del Valle de los Caidos - kompleksie o charakterze mauzoleum czy też raczej cmentarza, świątyni i pomnika z czasów generała Franco. Każdy turysta powinien je zobaczyć!

Dojazd do El Escorial zajmuje około czterdziestu minut. To przepiękny granitowy kompleks pałacowy wybudowany z niespotykanym rozmachem. Wśród budynków pałacowych znajdziecie: bazylikę wzorowaną na bazylice watykańskiej, Muzeum Sztuki, Panteon Królów i Książąt i zaskakującą bibliotekę królewską. Całe to bogactwo otoczone jest doskonale skomponowanymi ogrodami, których widok zapiera dech w piersiach. W odległości kilkunastu kilometrów od El Escorial znajduje się Dolina Poległych pomyślana jako specyficzne mauzoleum upamiętniające bohaterów hiszpańskiej wojny domowej. To już niemal historia współczesna, ale nie mniej oddziałuje na wyobraźnię od pałaców i ogrodów Escorialu.