Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Kamienice w Warszawie

Niewątpliwie niezaprzeczalnym i niepodważalnym a i oczywistym faktem jest to, iż stolica stanowi swoisty symbol kultury danego państwa. Nie inaczej jest w Polsce. Warszawa jako stolica zajmuje swój własny rozdział w księdze historii Polski. Nie trzeba przypominać iż nasza stolica została bardzo zniszczona podczas działań wojennych podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Warszawa stanowi ogromne skupisko nieprzeliczonej ilości zabytków najprzeróżniejszego gatunku i rodzaju. Stanowią one bardzo wymieszany zespół stylów architektonicznych sprzed wielu lat. Posiada zabytki zarówno z wieku czternastego, poprzez wieki średnie, przez czasy zaborów aż do zabytków drugiej wojny światowej. Moglibyśmy bardzo długo wymieniać wszystkie te kapliczki, pomniki, place, ulice i zabytkowe wille, nie wspominając już o zamkach i pałacach. Jednakże przyjrzyjmy się dwóm zabytkowym kamienicom, które z pewnością zasługują na uwagę każdego turysty, który przybywa do Warszawy nie tylko z Polski, lecz także z innych zagranicznych krajów. Z pewnością najważniejszą kamienicą zabytkową, która posiada niezwykłą historię jest Kamienica Mikołaja Szelechowa – która znajduje się przy Alejach Jerozolimskich w dzielnicy Ochota, oczywiście w naszej stolicy – w Warszawie. Ta piękna zabytkowa kamienica została wybudowana w latach 1912-1913 według zamysłu pochodzącego z Rosji Waldemara Feddersa – wybitnego architekta. Kamienica posiadała pięć pięter oraz została wystrojona na wzór późnego stylu klasycystycznego. Fasada tej cudownej i pięknie się prezentującej kamienicy została udekorowana kolumnadą w stylu doryckim. Na fasadzie znajdowały się niegdyś uskrzydlone popiersia oraz wizerunki gryfów. Niestety te piękne elementy nie przetrwały do dzisiejszych czasów by cieszyć oko każdego turysty – zostały zniszczone po 1945 roku. To by było na tyle najważniejszych informacji o Kamienicy która niegdyś należała do Mikołaja Szelechowa. Inną kamienicą, która niezaprzeczalnie i niepodważalnie cieszy się ogromnym popytem wśród tłumów turystów zawijających do Warszawy jest Kamienica Stanisława Rostkowskiego – zabytkowa kamienica, która znajduje się także w warszawskiej dzielnicy o nazwie Ochota, również niedaleko Alej Jerozolimskich. Kamienica Stanisława Rostkowskiego została ukończona w roku 1911 a architektem-projektantem był Artur Gurney. Kamienica Stanisława Rostkowskiego posiadała sześć pięter a styl architektoniczny przywodzi na myśl wczesny modernizm. Przednia część Kamienicy Stanisława Rostkowskiego została zaprojektowana na rzucie podkowy. Podczas czasów wojennych kamienica uległa zniszczeniom, jednak po zakończeniu tych niespokojnych działa została odbudowan w trochę innej postaci od pierwotnej. Kamienica Stanisława Rostkowskiego jako nieliczna z warszawskich budowli historyczno-zabytkowych została zaprojektowana przez tego wybitnego, pochodzącego ze Szkocji architekta – Artura Gourney’a.