Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Karkonosze

Karkonosze to pasmo górskie. To centralna część Sudetów Zachodnich i zarazem najwyższa ich część. Znajduję się one na granicy Polski i Czech. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Śnieżka, która ma wysokość 1 602 m n.p.m. Śnieżka to szczyt najwyższy w Sudetach. Jest to także główny cel „wypadowy” osób wybierających się w te właśnie góry. Nie zdobycie Śnieżki to poniekąd nie poznanie Karkonoszy. Wyprawa na nią to nie jest nic nadzwyczaj trudnego. Dlatego jest tłumnie odwiedzana zwłaszcza latem, gdzie z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych widoczność z niej sięga ponad  200 kilometrów. Urok Karkonoszy i ich wyjątkowy charakter sprawiły, że w 1933 roku powstały rezerwaty przyrody takie jak między innymi Śnieżne Kotły, Kocioł Pomniczki, Czarny Kocioł, Kocioł Małego Stawu oraz Wielkiego Stawu. Natomiast 16 stycznia 1959 roku powstał Karkonoski Park Narodowy. Park ten zajmuje powierzchnię około 5580 hektara. Spora jego część to lasy, które zajmują aż 3942 hektara. Do Parku należy również Góra Chojnik i Wodospad Szklarki. Karkonoski Park Narodowy to miejsce, w którym zetknąć możemy się z niesamowitą przyrodą. To istny raj dla biologów i ekologów. Park został podzielony na 2 części. Ta część, która jest ściśle chroniona nie podlega ingerencji ludzi od blisko 40 lat. Daje to możliwość monitorowania naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Obszar Karkonoszy jest niepowtarzalny i stanowi miejsce wyjątkowe. Karkonosze znane są również z występujących tutaj licznie pięknych wodospadów. Najbardziej znane to Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki oraz Kaskady Łomniczki. Odwiedzenie tego miejsca przynajmniej raz w życiu jest warunkiem koniecznym do spełnienia. Zwiedzanie tych krajobrazów to doskonały pomysł na spędzenie czasu, wczasów czy weekendów. Spotkamy tam przecudne widoki cieszące nasze oczy i radujące serca. Dlatego z całą odpowiedzialnością polecam to miejsce na wyjazdy, rekreację i odpoczynek nawet z małymi dziećmi.