Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Kołobrzeska latarnia morska

Miasto Kołobrzeg to miejscowość uzdrowiskowa położona na Pomorzu zachodnim . Obok wspaniałego położenia z rozległymi plażami , leczniczymi solankami wodnymi , dużym portem i całą masą atrakcji ( koncerty , festiwale , pokazy itp.) może poszczycić się wyjątkową historią i całą masą zabytków. Nawet ci którzy jeszcze nie byli w Kołobrzegu na pewno znają choć z opowiadań przynajmniej kilka zabytków jakie można tutaj zobaczyć. Większość turystów swoje pierwsze kroki w Kołobrzegu kieruje do centrum miasta ,do rynku – i słusznie . Tutaj bowiem znajduje się piękny zabytkowy ratusz i wspaniałe zabytkowe kamieniczki. Pierwszy gotycki ratusz został wybudowany w XIV i stał do czasu wojen napoleońskich. W roku 1807 Kołobrzeg oblegały wojska francuskie i polskie.W ostatnim dniu oblężenia ratusz został zbombardowany i zniszczony tak bardzo, że przetrwała tylko część piwnic i kilka kamiennych kolumn. Nowa siedziba władz miejskich powstała w latach 1829-32 wg projektu słynnego w Niemczech architekta Friedricha Schinkla. Budynek w stylu neogotyckim wygląda jak zamek z bajki: cały z czerwonej cegły z ostrołukowymi oknami i 6 wieżami zakończonymi blankami. Latem na dziedzińcu ratusza odbywają się imprezy kulturalne: koncerty, pokazy taneczne, teatralne i wiele innych. Warto poszukać głowy Adebara znajdującej się na jednej ze średniowiecznych kolumn. Adebar byłprzywódcą powstania przeciwko miejskim rajcom w XVI w, prowadził także bujne życie towarzyskie i uwiódł wiele kołobrzeskich mieszczek. Warto również pospacerować po zabytkowej alei plantów. Zabytkowa aleja obsadzona 100-letnimi platanami klonolistnymi. Jest to jedyny gatunek platana, który wytrzymuje polskie zimy. Zdolne są do tego tylko starsze drzewa, dlatego do nasadzeń importuje się roślinyok. 15-letnie z Europy Południowej. Z tego względu kołobrzeska aleja platanów jest niezwykle cenna i pozostaje pod ochroną, choć nie dorównuje wartością platanowi w londyńskiej dzielnicy Mayfair o średnicy pnia 6 stóp, który został wyceniony na ponad 750 000 funtów i jest najdroższym drzewem Wielkiej Brytanii. Kolejny zabytek , który warto zobaczyć będąc w Kołobrzegu to baszta prochowa , zwana również lontową. Baszta Lontowa zwana obecnie Basztą Prochową to jedyna pozostałość po średniowiecznych murach Kołobrzegu, które zostały rozebrane w XIX w. a na ich miejscu powstała ulica (obecna Dubois), której wygięta linia odzwierciedla dawny kształt murów. Baszta przetrwała do dziś w niezmienionej formie, o czym świadczą choćby piękne gotyckie cegły z których została zbudowana. Od strony parku można zobaczyć otwory strzelnicze – dowód militarnej przeszłości obiektu. Obecnie mieści się tu siedziba PTTK. Warto również zwiedzić zabytkowy gmach poczty. Zbudowany w 1884 r. w stylu neogotyckim. Na gzymsach budynku można dostrzec postacie malutkichkrasnali, które wg miejscowej legendy przynoszą szczęście. Poczta została wyremontowana izmodernizowana w roku 2006 – m.in. dobudowano podjazd dla wózków inwalidzkich.