Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Madryt turystycznie

Wybierasz się do Hiszpanii? Koniecznie zwiedź Madryt, to miasto, które pod względem turystycznym ma do zaoferowania równie wiele, jak słoneczne czy dzikie wybrzeże. Stolica Hiszpanii ma nieco chaotyczny i bardzo różnorodny charakter. Nie przypomina dostojnej Barcelony ani efektownej Sewilli, toteż jeśli Madryt odwiedzimy jako ostatni, początkowo możemy się rozczarować, choć po bliższym poznaniu efekt rozczarowania zniknie zdecydowanie. Madryt jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast Europy, jeśli dodamy do tego kilkusetletnie tradycje, okaże się miastem na miarę największych turystycznych gigantów.

W muzeach i świątyniach Madrytu zgromadzono nieprzebrane bogactwa kultury i sztuki z całej Europy, na czele oczywiście z hiszpańskimi gigantami malarstwa, rzeźby, literatury i architektury. Jak na miasto dynamiczne przystało, stolica Hiszpanii tętni życiem, ożywiają ją i turyści i mieszkańcy Madrytu. Wbrew pozorom tj. pomimo pozornego chaosu Madryt jest stosunkowo przyjazny dla turystów ceniących sobie intensywne zwiedzanie. Jego skarby skondensowane są głównie w centrum miasta, wokół placu Puerta del Sol, czyli słynnej Bramy Słońca. Będąc w Madrycie, koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Królewski (Palacio Real) i dawne budynki administracyjne królestwa. Klasztor de las Descalzas Reales z obrazami największych hiszpańskich i europejskich twórców oraz Muzeum Prado, które uważa się za jedno z najbardziej liczących się na świecie. W zbiorach muzeum szczególnie warte uwagi są obrazy gromadzone na przestrzeni kilku wieków przez władców Hiszpanii.