Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Nie tylko góry i morze

Odwiedzając Polskę niejednokrotnie jedziemy w góry czy nad morze. Zwiedzamy miejsca urokliwe i atrakcyjne turystycznie. I nic tutaj nie dziwi. Polska to przecież przepiękny kraj. Ale kraj ten to również miejsca smutne, okupione łzami, krwią i śmiercią wielu osób. Mowa tutaj o obozach koncentracyjnych. Każdy słyszał o Holocauście i ludobójstwie w obozach koncentracyjnych. Jednym z takich miejsc jest obóz znajdujący się niedaleko miasta Oświęcim. Został on założony przez Niemców w 1940 roku. Początkowo mały zaczął rosnąc w przerażającym tempie. Uległ rozbudowie i został podzielony na Auschwitz I, Auschwitz II, Auschwitz Monowitz, Birkenau oraz 40 mniejszych obozów. Było to miejsce więzienia Polaków, Rosjan oraz Romów. Później zaczęto przywozić tam głównie Żydów. Auschwitz to bardzo smutne miejsce. Blisko milion Żydów straciło tam życie w komorach gazowych. Dzisiaj już nie zobaczymy tam komór czy krematoriów, ponieważ zostały one zniszczone przez Niemców przed zakończeniem wojny. Zniszczono też większość dokumentów, zacierając w ten sposób ślady tych przerażających mordów. Gdy obóz zakończył  swoje funkcjonowanie i Niemcy wycofywali się z terytorium Polski, pozostających w obozie więźniów zmuszono do udziału w Marszu śmierci w drodze do Trzeciej Rzeszy. W Auschwitz zginęło blisko 1,5 miliona zabitych. Ta Liczba bulwersuje i szokuje. W obozie na każdym kroku widać ślady minionych lat. Znajdują się tam zdjęcia, przybory użytku osobistego, włosy. W 1947 roku powstało w tym miejscu muzeum. Ma ono być pamiątką po osobach, które tam zginęły. Ma być dla nich hołdem. W 1979 roku został on wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Współcześnie jest to  miejsce odwiedzin. Do Oświęcimia przyjeżdża co roku ok. 6 milionów osób. Są to ludzie młodzi, młodzież szkolna ale nie tylko. Duże zainteresowanie świadczy o tym, ze pamiętamy i nigdy nie zapomnimy. Cała historia pozostanie wyryta na zawsze w naszych głowach i sercach. Odwiedzając takie miejsca możemy sprawić, że chociaż na chwilę upamiętnimy ofiary zbrodni nazistowskich.