Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Nie zabytki ale też ciekawe

Podróżowanie ma to do siebie że w jego trakcie człowiek nie tylko wypoczywa i relaksuje się ale też poznaje miejsca w których się zatrzymał z rożnych powodów. Oczywiście jedni z góry zakładają że będą poświęcać temu sporo czasu inni wszelkiego rodzaju zagłębianie się w historię miejsc traktują jako plany awaryjne a czasem jako niestety konieczną uciążliwość ( związaną z wyborami dokonywanymi przez pozostałych uczestników wyprawy) To co jest charakterystyczne że nawet niekiedy niepozorne miejscowości sprawiają spore niespodzianki, nie trzeba zatem mówić o tym że te miasta które ze względu na swoją historie podróżny traktuje jako ciekawy obiekt nie rozczarowują. Wcale też nie trzeba wyjeżdżać specjalnie daleko by podziwiać ciekawe zabytki oraz inne charakterystyczne punkty, chociażby na polskim wybrzeżu, które zawsze było strategicznym obszarem dla całego kraju a w związku z tym trudno sie dziwić że i powstające miasta na tym obszarze pełniły rożne funkcje których ślady można spotkać do dzisiaj podczas ich nawet pobieżnego zwiedzania. Wystarczy wskazać Kołobrzeg miasto które swoje początki ma w ubiegłym tysiącleciu, wzniesiony u ujścia rzeki Parsęty. Bogata historia miasta jest przede wszystkim burzliwa ze względu na to iż było jednym z ogniw szlaków handlowych a jednocześnie twierdzą broniącą dostępu do kraju od strony morza. Właściwie przeciętnemu turyście nie będzie potrzebny specjalny przewodnik po samym mieści według którego miałby się poruszać i po kolei poznawać opisane zabytki. Oczywiście sama lista zabytków oficjalnie uznanych i wpisanych na listę jest długa ale warto też poświęcić uwagę tym obiektom które oficjalnie zabytkami nie są ale nie można im odmówić atrakcyjnej turystycznie formy czy też znaczenia jako dawnych obiektów strategicznych. Wystarczy przechadzając się ulicami rzucić okiem na budynek Wieży Ciśnień która wybudowana została w 1865 roku i przez długi czas była głównym źródłem zaopatrzenia całego miasta w wodę pitną. Szczególny sentyment może sama wieża budzić w starszych mieszkańcach miasta którzy pamiętają jeszcze oblężenie Kołobrzegu z 1945 roku kiedy to wieża stała się głównym obiektem zaopatrującym miast w wodę. Sam budynek nie jest szczególnie piękny i zaraz sugeruje swoje przeznaczenie. Wzniesiony z czerwonej cegły, przysadzisty pękaty o bardzo grubych ścianach i charakterystycznym zbiorniku na szczycie. Kiedy się przyjrzeć dokładniej widać że kołobrzeska Wieża Ciśnień przypomina swoim kształtem zamkową basztę albo niezgrabnie wyrzeźbioną figurynkę szachową. Tak czy inaczej jest charakterystyczna i rzuca się w oczy każdemu kto w jej pobliżu się znajduje. Kiedy przywoła się w pamięci pocztówki szczególnie te starsze związanie z Kołobrzegiem to nie da się wykluczyć iż na sporej części z nich znajdowała się właśnie ta wieża. Także jest to obiekt który zapada w pamięć i chyba każde miasto w którym by się taka wież a znalazła starałoby się ją wyeksponować a przynajmniej dokładało starań aby nie uległa dewastacji.