Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Poznań

Poznań jest piątym co do zaludnienia miastem Polski i siódmym jeżeli chodzi o wielkość powierzchni. Jest stolicą Wielkopolski. Poznań leży w środkowo-zachodniej części kraju oraz w środkowej części województwa wielkopolskiego. Miasto położone jest na trzech rodzajach terenów fizjograficznych, to jest na Pojezierzu Poznańskim, na Równinie Wrzesińskiej oraz na dnie Poznańskiego Przełomu Warty. Te obszary stanowią makroregion Pojezierza Wielkopolskiego. Główną rzeką przepływającą przez jego terytorium jest Warta. Mniejsze cieki wodne to Bogdanka, Cybina i Główna. Miasto to jest znanym w świecie ośrodkiem przemysłu oraz handlu. Kwitnie w nim również turystyka. Bardzo popularne są Międzynarodowe Targi Poznańskie, które zalicza się do największych oraz najstarszych w Polsce. Poznań to miasto akademickie. Rozwój naukowy oraz kulturalny stanowi punkt centralny tego miasta. Znajduje się tam 26 szkół wyższych, liczne szkoły i przedszkola. Poznań może pochwalić się również licznymi operami, filharmoniami oraz teatrami i kinami. Zwolennicy muzeum oraz galerii również znajda tam cos dla siebie. Poznań, co się bardzo chwali to zielone miasto. Na jego terenie znajduje się blisko 4100 ha lasów. Dużą część terenu zajmują również łąki i pastwiska oraz parki i tereny zielone. Poznań, zatem w pełni zasługuje na swoją nazwę miasta zieleni. Obszary te stanowią blisko 27% powierzchni miasta. Poznań może pochwalić się swoimi urokliwymi zabytkami. Należą do nich Stare Miasto, liczne kościoły i kapliczki, Arkadia, Odwach czy Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki. Wartym odwiedzenia jest także Zamek Cesarski oraz koniecznie Kolegiata Farna MB Nieustającej Pomocy i Św. Marii Magdaleny. Poznań jak każde z większych miast prowadzi bogate życie towarzyskie i kulturalne dla swoich mieszkańców. Odbywają się tutaj bardzo licznie koncerty, spektakle, festiwale i wystawy. Jednym słowem, odwiedzający Poznań, na pewno nie będą się tutaj nudzić. Mało kto o tym wie, ale Poznań jest jedynym miastem, które zostało z nazwy zawarte w hymnie Polski. A mało kto wie, dlatego że ta zwrotka jest pomijana przy odśpiewywaniu hymnu. Jest to zwrotka trzecia.