Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Warmińsko mazurskie

Polska jest pięknym krajem z bardzo ciekawą i burzliwą historią. Wiele wojen i bitew , wiele zmian granic przyczyniło się przez wieki do jest obecnego specyficznego wyglądu. Praktycznie w całym kraju możemy spotkać wspaniałe zabytki . Możemy nawet poszczycić się całymi miastami zabytkowymi , a najwięcej ich można znaleźć na Pomorzu. Kołobrzeg , Gdańsk , Gdynia ,Malbork to wspaniałe stare miasta o bardzo ciekawych historiach.Zwiedzając je na każdym kroku bezpośrednio można zetknąć się z historią . Zwłaszcza Kołobrzeg , miasto położone w północno –zachodniej części Polski ma do zaoferowania turystom prawdziwą lekcję historii. Wędrując ulicami Kołobrzegu natkniemy się na zabytki , które znajdują się w wojewódzkim rejestrze zabytków i dzięki temu są chronione specjalnym prawem , jak i takie , które w takim rejestrze z wielu względów nie ujęte ,czyli nie są objęte taką ochroną. Będąc w Kołobrzegu warto odwiedzić Bazylikę konkatedralną i Zespół Klasztorny diakonis ewangelickich. Ponadto warto pamiętać o odwiedzeniu zabytkowych parków , które się tam znajdują , właściwie jest to cały kompleks zamków. Warto również zwiedzić pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej , oraz przepiękną latarnię morską.W samym rynku można zobaczyć zabytkowy ratusz i wspaniałe zabytkowe kamienice , które go okalają. Każda ta zabytkowa budowla posiada burzliwą historię i na miejscu w Kołobrzegu od tutejszych mieszkańców dowiemy się o tych miejscach wielu ciekawych historycznie rzeczy . O wielu tych zabytkach krążą również legendy i tutejsi mieszkańcy chętnie dzielą się nimi z turystami . Rodowici mieszkańcy Kołobrzegu są dumni ze swojego miasta i bardzo serdecznie witają tu turystów. Wspaniała atmosfera tego miasta z wieloma historiami dodaje temu miejscu tajemniczości , a przepiękne nadmorskie położenie dodaje dodatkowego uroku i przyciąga do Kołobrzegu masę turystów przez cały rok. Ci , którzy jednak nie mieli jeszcze okazji gościć w tym mieście powinni wiedzieć ,że oprócz zabytków , które wymieniliśmy powyżej , znajdują się w Kołobrzegu również inne ciekawe historycznie budowle , pomniki i miejsca , które nie mają prawnego statusu zabytków , jednak są również warte obejrzenia i w potocznym słownictwie również są nazywane mianem zabytków.Cała masa pomników: Pomnik walk o Kołobrzeg , Pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina , Pomnik Józefa Piłsudskiego ,Lapidarium Niemieckie, Lapidarium Żydowskie , to tylko jedne z wielu poników , które znajdziemy w Kołobrzegu i które warto zwiedzić. Ponadto obok wspaniałych zabytków miasto Kołobrzeg ma do zaoferowania turystom wspaniałe plaże , rozwiniętą bazę turystyczną z wieloma hotelami , restauracjami , dyskotekami i klubami . Każdy zwiedzający znajdzie tutaj odpowiednie miejsce na nocleg i rozrywkę i wypoczęty będzie mógł kontynuować swoją wędrówkę po Kołobrzegu w poszukiwaniu kolejnych zabytków. A tych drugich zapewne nie zabraknie.