Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia i zabytek? To raczej nie Idzie w parze. Kopalnia nie jest miejscem zabytkowym tylko miejscem gdzie wydobywany jest surowiec. Więcej »

Dzwon Zygmunta

Każdy kraj chlubi się wobec innych swoją własną, indywidualną kulturą oraz historią. Jednak zastanówmy się jak właściwie ta historia się prezentuje. Więcej »

 

Zabytkowe Budzistowo

Jak przystało na stare , zabytkowe miasto w Kołobrzegu znajdziemy całą masę zabytków , począwszy od zabytkowych fortyfikacji , zabytkowych parków , zabytkowych chat rybackich , zabytkowej latarni , baszty , pomników , lapidariów i wielu , wielu innych zabytków. Jednak najcenniejszym chyba zabytkiem miasta jest Bazylika Mariacka. Jest to monumentalny pięcionawowy kościół wzniesiony na przełomie czternastego i piętnastego wieku. Na początku katedra posiadała dwie wieże. W czasach późniejszych połączono je w jeden blok przez zamurowanie przerwy między nimi. Pod koniec piętnastego wieku, masywny blok wieżowy konkatedry został przykryty trzema hełmami. Środkowy jest smukły, wysoki i zwieńczony krzyżem, natomiast boczne hełmy są niskie i przysadziste. Monumentalna budowla od wieków była widziana z morza. Blok wieżowy łącznie z hełmem środkowym osiągnął wysokość siedemdziesięciu czterech metrów. Za dnia tak wysoka budowla mogła pełnić funkcję latarni morskiej. Architektura katedry jest przykładem pomorskiego gotyku. Budowla jest prosta i pozbawiona licznych wątków zdobniczych. Od czternastego wieku kościół Mariacki pełnił rolę kolegiaty. Począwszy od szesnastego wieku był świątynią protestancką. Od siedemnastego do dwudziestego wieku był wielokrotnie niszczony przez działania wojenne. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku odrestaurowano kościół. Wtedy właśnie wmurowane zostały kule armatnie, które do tej pory tkwią w murach katedry. Wprawny turysta dojrzy je bez problemów. Kule te pochodzą z pobojowisk kołobrzeskich: z wojny trzydziestoletniej, siedmioletniej i oblężenia napoleońskiego. W czasie II wojny światowej została praktycznie doszczętnie zniszczona , a po wojnie rozpoczęto jej odbudowę. W 1972 roku ustanowiono ją konkatedrą. W 1979 roku przywrócono jej funkcję kolegiaty. W 1980 roku powołano przy katedrze parafię. 10 czerwca 1986 roku papież Jan Paweł II podniósł ją do godności bazyliki mniejszej. Choć odbudowane wnętrze jest dość nowoczesne , to jednak w środku możemy podziwiać całą masę zabytkowych przedmiotów. Do najważniejszych należy zaliczyć wspaniałą chrzcielnicę z brązu z 1355 roku, najstarsze w Polsce gotyckie stalle, cenne późnogotyckie tryptyki i ogromny żyrandol z 1523 roku, zwany Koroną Schlieffenów. Na ścianach można również podziwiać pozostałości dawnej polichromii. Warto więc będąc w Kołobrzegu zwiedzić tę wspaniałą budowlę , choć pewno rzadko kto o niej zapomina , gdyż jest widoczna z wielu miejsc w Kołobrzegu , ze względu na swoją wysokość. Choć Bazylika Mariacka jest bez wątpienia najcenniejszym zabytkiem architektury sakralnej w Kołobrzegu , to jednak w całym mieście i okolicznych miejscowościach znajdziemy więcej zabytkowych kościółków . Choć nie tak okazałych jak Bazylika Mariacka , to jednak zabytkowych , a każdy z nich ma swoją tajemnice wartą zgłębienia. Przyjedźmy więc do Kołobrzegu , może to właśnie nam się to uda.